Voda

Pražskými ulicemi se valila voda! "Nevíme proč," stěžují si lidé

V posledních dvou týdnech komplikuje oprava vodovodního potrubí život obyvatelům pražského Podolí. Kvůli ní už se se tam několikátý den valí ulicí voda. Podobně na tom v týdnu byla i čtvrť Bohnice. Místní přitom vůbec neví, proč se tak děje a jak je možné, že i přes extrémní sucho může Praha vodou tolik plýtvat.

Právě v Podolí měla voda téct ulicí Sinkulova už dva týdny v kuse. "Zjistil jsem že tam něco dělají. Ale že to teče - no, asi máme vody dost,“ řekl TN.cz obyvatel Podolí. Podle dalšího je hlavním problémem neinformovanost: "Nad čím se rozčiluji, že nám nikdo neřekl proč. Máme pitnou vodu, nám voda teče, ale máme tady všude oznámení, že je kontaminovaná. A přitom netušíme proč, jak, čím, nemáme prostě žádné informace.“


Podle Pražských vodovodů a kanalizací přitom informace o kontaminaci není pravdivá. „Ne, to je úplný nesmysl, tuto informaci musím razantně popřít,“ uvedl mluvčí Tomáš Mrázek.


Podle dělníků na místě opravy teče voda ulicí proto, že se musí vyčistit. Náklady za vyčerpanou vodu by navíc měly jít přímo za Pražskými vodovody a kanalizacemi, voda totiž teče přes veřejný vodoměr.

Související obsah


"Nemá to žádný vliv na zásobování vodou obyvatel, tudíž nemusíme dávat ani nějaké náhradní zásobování. Jedná se o klasický proplach vodovodní sítě, těmi udržujeme kvalitu vody na úrovni, jaká má být. Nedostatek vody žádný nehrozí, Praha má velké zásoby vody, jsme zásobováni ze Želivky a z Káraného,“ upozornil Mrázek.


Že má Praha vody dost potvrdili redakci TN.cz i hydrologové, Pražané mají prý ve srovnání se zbytkem republiky dokonce nadprůměrné zásoby. " Želivka je největší povrchová zásobárna vod, takže z tohoto hlediska je na tom Praha velice dobře i ve srovnání s jinými oblastmi, kde jsou ty zdroje možná zranitelnější. To, na kolik je vybudovaná infrastruktura pro zásobování Prahy je ve srovnání se zbytkem republiky jednoznačně nadprůměrné," uvedl Jan Daňhelka, ředitel hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu.

Související obsah


Podobný problém s vodou valící se po silnici přitom řešili v tomto týdnu i obyvatelé Bohnic. Vodohospodářské služby tvrdí, že tam pouze prověřovaly síť. Podle místních se ale v Bohnicích přímo čistilo vodovodní potrubí. Podle všeho ani oni nebyli informovaní o tom, co se v místě děje.


Veškeré havárie přitom Pražské vodovody a kanalizace zveřejňují na internetu. "V režimu online vše vidí na našich webových stránkách www.pvk.cz, kde jsou zobrazeny havárie na síti. Vidí tam, do kdy by to mělo být opraveno, jestli to má vliv na zásobování, případně kam jsme přistavili náhradní zdroj vody,¨Je tam přesná adresa, kam si pro tu vodu mohou dorazit. Pak se samozřejmě můžou obrátit na naši zákaznickou linku, která funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu," dodal Mrázek.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz