Marihuana

Kanada má "huličskou" horečku, lidé stojí hodiny ve frontách

Legalizace marihuany v Kanadě způsobila v zemi doslova poprask. Lidé na drogu čekají i hodiny ve frontách. Jen za první den vyřídily kamenné i internetové obchody desítky tisíc objednávek.

Poplach je i v sousedních Spojených státech. Tamní federální úřady už teď varovaly své obyvatele před nelegálním dovozem.

Několikahodinové čekání ve frontách, které místy dosahovaly délky desítek až stovek metrů. Přeplněné obchody a nepřetržité internetové objednávky - Kanada se stala největší zemí na světě, kde je legální kouřit rekreačně marihuanu.

"Cítím se skvěle! Copak byste taky nebyli šťastní, kdybyste v té frontě mohli stát? Nemyslím si, že jsem se kdy na něco těšil tak moc, jako na dnešek," vyznal se jeden z Kanaďanů.

Jen za první den vyřídili obchodníci přes 100 tisíc objednávek - jak v kamenných obchodech, tak online, kde každou minutu proběhlo více než 100 nákupů. A změny v legislativě se týkají i bývalých zločinů - zbaven obvinění bude každý, kdo u sebe držel marihuanu až do váhy 30 gramů.

Související obsah

Ne všichni ale mají z nového zákona radost. Odpůrci ho nazývají neřízeným experimentem, díky kterému stát vydělá peníze na úkor zdraví svých občanů. Kanada si může ročně přijít v přepočtu až na 103 miliard korun.Vrásky na čele úředníků vyvolal zákon i v sousedních Spojených státech.

Podle celníků by lidé při přechodu hranic mohli na americké zákony zapomenout a drogu se snažit přes hranice přenést. Rekreační užívání sice povolily některé státy USA - například Aljaška, Colorado nebo Kalifornie, na federální úrovni je ovšem marihuana stále drogou nelegální.

pez, Kateřina Vodvářková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz