Domácí

Nevíte, co s vámi lékař dělá? Ministerstvo chystá příručku!

Ministerstvo zdravotnictví sestavuje příručku pro pacienty, kteří by se z ní měli dozvědět, jaká vyšetření a postupy by měl lékař použít při určité nemoci. Příručka bude dostupná na internetu a pacient si díky ní bude moci kontrolovat svého lékaře a případně si na něj i stěžovat. Některým zdravotníkům se to ale moc nelíbí.

Jak by měl lékař postupovat při vyšetření chřipky, nebo třeba to, jak aplikovat injekci, bude  obsaženo v manuálu, který připravují na Ministerstvu zdravotnictví.

"Bude tam struktura, která se bude jednat obecného popisu, pak nějaká diagnostika, pak budou léčebné postupy, pak dispenzarizace, pokud je to třeba chronické onemocnění, mělo by to být takhle komplexně popsáno," řekl Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví.

Podle doporučených postupů by si pacienti měli být schopni sami ověřit, jestli jejich lékař něco nezanedbává. "Pokud srovná postup, který visí na národním portálu a zjistí že se nepostupovalo správně, má možnost požádat ministerstvo nebo samotné zařízení že si myslí, že postup nebyl v souladu," doplnil Roman Prymula.

Související obsah

"Je nutno si uvědomit, že ne každý postup, může být automaticky aplikován na každého pacienta," řekl Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

V tuto chvíli je prý připravených deset postupů - seznam se bude časem rozšiřovat. Cílem jsou stovky možná i tisíce zápisů způsobu léčby.

"Dominantně se snažíme popsat mechanismy jakým způsobem správně provádět třeba kolorektální screening, nějaká nádorová onemocnění to znamená bude jasně popsáno jakým zpusobem má být provedena diagnostika," dodal Prymula.

Příručku s názvem Klinické doporučené postupy zveřejní ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách, to by mělo být začátkem příštího roku.

reg/Simona Šimková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz