Evropský parlament

Europoslanci chtějí naučit lidi pít vodu z kohoutku. Schválili tato opatření

Europoslanci chtějí naučit lidi pít vodu z kohoutku. Schválili tato opatření
Zdroj: Profimedia

Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku schválil směrnici, která má lidi přimět, aby více dávali přednost vodě z kohoutku před balenou. Kohoutková voda je podle europoslanců levnější a šetrnější k životnímu prostředí.

Europoslanci schválili přísnější limity pro znečištění taková vody. Třeba povolený obsah olova se snížil na polovinu. Přísnější jsou normy i co do dalších látek a bakterií. Státy budou také muset monitorovat úroveň mikroplastů ve vodě. Evropská unie věří, že podobná opatření zvýší důvěru Evropanů ve vodu z kohoutku.

Po členských státech Evropský parlament chce, aby přijaly opatření, které zjednoduší přístup k vodě v celé Evropské unii. Mezi ně patří třeba instalace bezplatných pítek, kde to bude možné. Evropský parlament také chce, aby restaurace nabízely zákazníkům vodu z vodovodu zdarma nebo jen za malý poplatek.

"Způsob, jak používáme vodu, předurčuje budoucnost lidstva. Je zřejmé, že každý by měl mít přístup k čisté a kvalitní vodě a měli bychom udělat vše pro to, aby kvalitní pitná voda byla dostupná pro všechny,“ řekl francouzský europoslanec z frakce Evropské lidové strany Michel Dantin, který u návrhu směrnice působil v roli zpravodaje.

Pro státy ze schváleného textu vyplývá ještě jedna povinnost. Směrnice žádá, aby státní orgány identifikovaly skupiny, které mají na území státu omezený přístup k pitné vodě a zvážily možnosti, jak těmto skupinám vodu zajistit.

Související obsah

Pro směrnici hlasovalo 300 europoslanců, 98 bylo proti a 274 se při hlasování zdrželo. O finálním znění legislativy bude Evropský parlament jednat se zástupci států, s Radou ministrů EU.

Evropská komise doufá, že evropské domácnosti ušetří více než 600 milionů eur (přes 15 miliard korun) ročně. Plastové lahve jsou navíc ekologickou zátěží.

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz