Zloději se nezastaví před ničím! Z hrobů kradou svícny i květiny

Nadcházející víkend je posledním před svátkem zesnulých, který bude přesně za týden. Už teď jsou ale před Dušičkami zvýšené počty krádeží na hřbitovech. Lidé berou cokoli, co má nějakou cenu - většinou kytice, svícny nebo vázy.

Záznam z bezpečnostní kamery ukázal, jak na hřbitově ve Zdibech u Prahy starší žena bere z hrobu kytici a odnáší si ji. Nejspíš ji pak někde jinde prodala. Škoda, kterou způsobila, je 400 korun. Pátrají po ní strážníci.

"V letošním roce se opětovně s krádežemi na městském hřbitově ve Zdibech," potvrdil, že nešlo o jednotlivou záležitost vedoucí strážník zdibské policie Luděk Wachtl.

Loni tam jiná žena také před Dušičkami odnesla z hrobu obří kytici. "V loňském roce se nám podařilo zajistit pachatele a udělit blokovou pokutu ve výši pěti tisíc korun," doplnil Wachtl.

Podobné problémy přitom řeší také v Jihlavě. "V posledních dnech tady řešíme několik krádeží v tomto předdušičkovém čase," uvedl mluvčí provozovatele jihlavského krematoria SMJ Martin Málek. "Přišli jsme o celou výzdobu. Nejde to ohlídat," stěžuje si obyvatel Jihlavy.

Související obsah

Z hrobů mizí prakticky vše, co není přidělané. Zloději se nezastaví před ničím. "Nejčastěji se ztrácí mosazné svícny, vázy, květiny," doplnil Málek. Místní lidé jsou zděšeni, kdo by něčeho takového byl schopen – zvláště ve svátečním čase.

I proto vedení jihlavského krematoria v těchto dnech připravuje různá bezpečnostní opatření proti zlodějům. Až do Dušiček budou kvůli krádežím mezi hroby mnohem častěji hlídkovat strážníci městské policie.

Na svátky všech zesnulých se ve velkém připravuje i státní policie. Dohlížet bude hlavně na dopravu a pořádek v okolí hřbitovů.

David Pik/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz