Dítě

Max (4) nechodí a nemluví. Lékaři neví proč, rodiče se nevzdávají

Léčba je stojí desítky tisíc korun měsíčně, rodiče ale stále neví, co je s jejich synem. Čtyřletý Maxík z Kladenska není schopný chůze a ani nemluví, přesto lékaři nedokážou stanovit konečnou diagnózu. Rodina se snaží, aby péče o nemocné dítě neměla dopad na jejich dalšího syna.

Maxík se narodil v termínu a nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl potýkat s vážnými zdravotními problémy. První potíže se začaly objevovat až po půl roce. "Absolvoval oční vyšetření, při němž mu byl zjištěn strabismus. Na šilhání dostal brýle. V sedmi měsících byl poslán na neurologii kvůli opožděnému vývoji, kde mu byla diagnostikována centrální hypotonie a psychomotorická retardace," popsala Maxíkova maminka Aneta.


Chlapec proto absolvoval pobyt na neurochirurgii. Později jej lékaři podrobně testovali na dědičné poruchy, dodnes ale nebyli schopní stanovit základní diagnózu.

Související obsah


Čtyřletý hoch nemluví a není schopný chodit. Až ve dvou letech se dokázal sám posadit. Jeho maminka s ním pravidelně navštěvuje logopedii, ergoterapii, hipoterapii, plavání, rehabilitace, masáže a třikrát ročně také intenzivní rehabilitační pobyt.


To vše ale znamená pro rodinu nemalé náklady. Jeden rehabilitační pobyt vyjde na desítky tisíc korun. S poplatky pomáhá rodině organizace Dobrý anděl, i tak ale léčba výrazně zatěžuje rodinný rozpočet.

Zdroj: oficiální zdroj


Táta nemocného Maxíka Alex musel změnit povolání, aby mohl být s rodinou více doma. Maxík má totiž ještě šestiletého bratra Alexe a rodiče se snaží, aby na něj měla celá situace co nejmenší dopad. Maminka Aneta by se příští rok ráda vrátila do rodinného podniku alespoň na částečný úvazek, s péčí o nemocného syna by mohl pomoci placený osobní asistent.

Související obsah


Rodina zvažuje, že by se zkusila obrátit na zahraniční specialisty, jestli nemají zkušenost s podobným onemocněním. "Každý den doufáme, že se vše jednou v dobré obrátí. Nikdo nám nebyl schopen říct, jaký je strop jeho možností. Maxík má velmi silné tělíčko, ale mozek zatím nedokázal propojit své signály s pohyby,“ vysvětlila maminka.

Rodiče se shodli, že je Max naučil velké trpělivosti, ale také schopnosti radovat se z různých maličkostí. Vidí život úplně jinak a i když to má rodina těžké, nikdy by neměnili.

I vy můžete pomoci Maxíkovi a dalším nemocným dětem s Dobrým andělem.
 

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz