Maloobchod

Kde nakoupit? Z obcí na venkově mizí tisíce malých prodejen

Kde nakoupit? Z obcí na venkově mizí tisíce malých prodejen
Zdroj: Profimedia

Pro prodejnu potravin družstva Coop v Dolním Dvořišti byl měsíc říjen tím posledním. Přidala se tak na dlouhý seznam zaniklých prodejen v malých obcích. Ty drtí nejen zmenšující se počet nakupujících, ale i státní legislativa a velké řetězce. Za poslední léta tak zanikly tisíce obchůdků.

Prodejna s jednou prodavačkou v 1300hlavém Dolním Dvořišti byla deset let ztrátová. Jednota Kaplice, která je součástí družstva Coop, ji dlouhodobě dotovala. Nyní, když vyčerpalo všechny možnosti na její záchranu, se družstvo rozhodlo obchod uzavřít a budovu prodat.


"Prodejnu již nešlo ve standardním tržním prostředí udržet. Pro mnoho seniorů a lidí, co nemají auta, to může být velký problém," řekl marketingový manažer Jednoty družstva spotřebitelů v Kaplici Jan Hoffman. V podobné situaci se nachází dalších 13 prodejen, které pod kaplickou Jednotu spadají.

Zdroj: oficiální zdroj


Další maloobchodní síť, družstvo CBA, všechny své prodejny do 50 metrů čtverečních uzavřelo. "Máme už jen prodejny mezi 150 a 400 metry čtverečnými. Snažíme se zaměřovat i na jiná odvětví, prodej potravin se nám příliš nevyplatí," vysvětlil předseda družstva CBA Roman Mazák.


Mezi problémy prodejen v malých obcích patří ubývající počet zákazníků, pronikání velkých řetězců do stále menších sídel a často je také zmiňovaný zákon o významné tržní síle, který podle zástupců družstev maloobchodníky příliš nechrání. Družstva také drtí nárůst minimální mzdy - což pro prodavačky znamená buď zkrácení úvazku, nebo zrušení místa, a tím pádem další úpadek.

Související obsah


Vesnické prodejny přitom mají význam pro 26 procent obyvatel České republiky, kteří žijí v obcích do 2000 obyvatel. Tvrdí to Asociace českého tradičního obchodu (AČTO), která mimo jiné sdružuje maloobchodní družstva a problematikou malých prodejen se dlouhodobě zabývá.


“Odjakživa platilo, že prodejna na vesnici není jen místem nákupu a poskytování doplňkových služeb, ale i místem pro setkávání lidí. Můžeme jen doufat, že z vládních počínání vyvstanou pevná rozhodnutí a obchody se na vesnici opět vrátí,” doufá Jan Hoffmann z kaplické Jednoty.

Zdroj: oficiální zdroj


I v letošním roce postupuje trend snižování obslužnosti venkova. "Průběžně se zavírá několik prodejen měsíčně, záleží v jaké síti," řekl tajemník AČTO Jan Hrdina. V loňském roce zaniklo podle šetření společnosti AC Nielsen 1082 prodejen o velikosti do 400 metrů čtverečích, přičemž drtivou většinu, celkem 759, tvořily obchůdky s méně než 50 metry čtverečnými.


Trend se neustále zrychluje. V roce 2016 zaniklo 396 prodejen s rozlohou do 50 metrů čtverečných, o rok dříve jich skončilo 350.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz