Záchrana

Záchranáři mají 20 těl ze spadlého letadla. Netuší, komu patří

V Indonésii pokračují záchranné operace kolem trosek letadla, které spadlo do moře u Jakarty. Záchranářům se zatím podařilo z vody dostat asi 20 těl. Po zbylých obětech budou pátrat ještě týden. Pravděpodobnost, že někdo přežil, je prakticky nulová.

 Z pohledu na osobní věci cestujících letu JT610 mrazí. Oblečení, boty nebo zavazadla 189 lidí jsou rozloženy po celém jakartském přístavu. Záchranáři doufají, že se jim díky tomu podaří identifikovat co nejvíce cestujících.

"Nebyli jsme schopni identifikovat ani jednu z obětí, jejichž těla jsme obdrželi ve 24 pytlích. Ty obsahují pouze různé části těl a zjišťování totožnosti je tak mnohem obtížnější," vysvětlil šéf forenzních techniků Arthur Kampi. Pátrací akce budou trvat ještě týden.

Letadlo spadlo jen pár kilometrů od pobřeží, problémem je ale hloubka, z níž je těžké osobní předměty vylovit. Na pátrací operaci pracuje přes 800 lidí - z toho 50 potápěčů, kteří mají k dispozici 35 lodí.

Proč se v podstatě nový Boeing 737 zřítil, se stále vyšetřuje. Letoun byl v provozu pouhé dva měsíce. Indonéské úřady už rozhodly, že všechna letadla tohoto typu patřící místním aerolinkám prověří - po nehodě jich zůstává v provozu ještě 12.

Související obsah

"Všechna letadla musíme prověřit, abychom si byli jistí, že jsou v dobrém stavu a nemají žádný problém. Jde o součást sankcí vůči letecké společnosti Lion Air," informoval ministr dopravy Budi Karya Sumadi.

Letadlo se 189 lidmi na palubě mělo namířeno z Jakarty na ostrov Banka. Piloti prý po pár minutách nahlásili chybu a chtěli letadlo otočit. Podle nových informací ale kontrolní věži oznámili pouze to, že se otáčejí - bez jakékoliv zmínky o potížích.

Zda mohlo být příčinou selhání pilota, ukáže až prozkoumání černých skříněk. Ty ale zatím nebyly nalezeny.

Kateřina Vodvářková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz