Kůrovec

Kůrovec se prokousal na vrcholky hor! Uzavřou některé stezky

Kůrovec napadl už i horské oblasti Jeseníků, kam se dříve dostal jen minimálně. Kvůli dlouhodobému suchu a teplu ničí i smrkové porosty v národní přírodní rezervaci Rejvíz a jejím okolí. Správa Chráněné oblasti už kvůli tomu dokonce zvažuje omezení přístupu.

Loni škůdce napadl v Jeseníkách okolo čtyř set stromů, letos ale už lesníci napočítali skoro dva tisíce. "To současné období, září až prosinec, budeme hlavně působit preventivně, to znamená vyhledávat kůrovcové stromy a včas je zpracovávat," prohlásil lesník

Stromy, které už kůrovec napadl a vyletěl z nich, se nechávají stát, slabší se kácí a ošetřují proti kůrovci chemickým postřikem. Do příští sezóny by se ale snad mělo podařit nebezpečné stromy odstranit a nebezpečí minimalizovat.

Související obsah

Lesníci musejí dbát hlavně na bezpečnost turistů v lesích. A právě s ohledem na velké množství poškozených stromů, které mohou být nebezpečné, uvažují ochranáři, že některé stezky částečně uzavřou.

Jednat by se mělo o úseky v části rezervace Jestřábské cesty po žluté turistické značce a o úsek vedoucí od Velkého mechového jezírka směrem na Vrchovištní potok.

Lucie Cochlarová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz