Domácí

Vyschnou nádrže v Česku? V některých je jen jen čtvrtina vody!

Letošní extrémní sucho se podepsalo také na stavu vody v přehradách a nádržích. Povodí Labe nebo Vltavy dokonce hlásí, že některé přehrady jsou jen na čtvrtině běžného stavu. Odborníci tvrdí, že pokud v dohledné době výrazně nezaprší, zásobování vodou, například pro elektrárny, může být ohrožené.

Nádrž Rozkoš na Náchodsku za normálního stavu vody zabírá plochu tisíc hektarů, jenže teď je hladina o šest metrů níž, než je průměr.

Už od konce dubna se hladina Rozkoše pouze snižuje, týdně o 30 centimetrů, V současnosti je tu vody pouze kolem 25 procent. "Už jsme museli upustit 40 milionů kubíků vody," říká Pavel Ducháč, hrázný nádrže Rozkoš.

Jenže odtok musí zajistit Povodí Labe stůj co stůj, jednak kvůli životu v řekách a jejich okolí a také pro elektrárnu v Opatovicích. Zásoby se ale tenčí. "Máme zatím rezervu tak do konce roku," upozorňuje Jiří Petr z Povodí Labe.

Přehrada Pastviny pod Orlickými horami napájí nádrž Divoká Orlice, bohužel i tady je poslední měsíce několikanásobně vyšší odtok než přítok. Vody tu mají jen kolem 30 procent.

Související obsah

Stejně jako Rozkoš nebo Pastviny má i západočeská přehrada Hracholusky hladinu vody nejníže v historii. Na druhou stranu se snížené hladiny dalo alespoň využít k opravě železničního mostu. "Průtok ve Mži je nejnižší od roku 1931," sdělil Petr Vicenda z Povodí Vltavy.

Mírně se situace zlepšila za poslední dny, kdy pršelo. Alespoň se zastavilo klesání hladin nádrží. Že by nádrže ale úplně vyschly, si nikdo nepřipouští. Všichni spoléhají na deštivý podzim. Snad bude i zima bohatá na srážky. Na jaře tající sníh přehrady doplní do normálního stavu.

Filip Pultar/mj, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz