Sněžení

V Alpách napadly tři metry sněhu! Střediska otevřela o měsíc dřív

Alpy překvapilo mohutné sněžení. V některých alpských střediscích napadaly až tři metry prašanu. Radost z toho mají hlavně provozovatelé skiareálů, kteří mohli otevřít prakticky o měsíc dřív než obvykle.

Italský Sulden zapadl v závějích prašanu, který stále nepřestává padat. Sjezdovky jsou ale téměř prázdné a vleky volné, lidé se i proto chlubí záběry z prvních lyžovaček.

Probuzením do bílého rána se mohli těšit i ve švýcarských areálech Verbier, Zermatt, Saas-Fee nebo italské Červinii, v portugalském Seha d´aštrela, ve španělských Pyrenejích a dalších.

Ve Francii na přelomu měsíce přívaly sněhu dokonce odřízly na 200 tisíc domácností od elektřiny a způsobily kolaps na silnicích. "Zůstal jsem tady viset na několik hodin, napadlo asi 30 čísel," popsal jeden z uvízlých řidičů kamionu.

Lyžovačku ani závěje na silnicích nikdo na přelomu října a listopadu nečekal. Ani alpští starousedlíci prý nepamatují za posledních třicet let tak husté sněžení ještě před začátkem sezóny.

Související obsah

"Sněhové statistiky ve světových lyžařských areálech sleduji už třicet let. Nepamatuji ale, že by nějaké rezorty hlásily téměř dva metry sněhu už v říjnu," prohlásil redaktor časopisu InTheSnow Patrick Thorne.

Meteorologové očekávají v Evropě tuhou zimu. Existuje prý 70procentní šance, že sněhovou nadílku přinese klimatický jev El Niño.

Karolína Tomašková/epa, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz