Vlak

Přeplněné vlaky! Lidé objednávají vánoční jízdenky už nyní

Vlaky využívá stále více lidí. Někdy je pro cestující problém najít místo nejen k sezení, ale dokonce i ke stání. Často je nutné koupit jízdenku několik týdnů dopředu. Dopravci už navyšují kapacity – největší nápor čekají ale o vánocích.

Narvané soupravy, stání v přeplněných uličkách. Tak vypadá v poslední době cestování vlakem u nás. “Stále více lidí přesedá z automobilu na prostředky hromadné dopravy. Jedná se hlavně o lidi, kteří denně dojíždí do práce, někde ze satelitů nebo menších měst dojíždí do větších měst,“ řekl dopravní expert Roman Budský.


Více cestujících zaznamenali všichni tři největší tuzemští provozovatelé vlakové dopravy. “V září s námi cestovalo 15,5 milionu osob, tedy o asi 2 procenta více než loni. Od počátku roku jsme meziročně přepravili o více než 2,5 milionu cestujících navíc,“ sdělily České dráhy.

Související obsah

Soukromí dopravci hlásí nárůst o více než milion pasažérů. Kvůli přeplněným tratím by ale železnice o dobré jméno a cestující mohla zase přijít. Zpoždění dosahuje i desítek minut, na některých zastávkách kvůli tomu vlaky ani nezastavují. Ale i tak je boj o místa, mnohdy ho nelze získat ani s dostatečným předstihem. Největší zájem o jízdenky je od pátku do neděle a v pondělí ráno.

Už teď si cestující kupují prosincové jízdenky, aby na Vánoce mohli být s rodinami doma. “Je samozřejmě zapotřebí jízdenky rezervovat co nejdříve. Spoje budeme ještě před Vánoci posilovat podle toho, jak se budou lístky prodávat,“ řekl mluvčí Regiojetu Aleš Ondrůj.

Související obsah

Před vánocemi navyšují někteří dopravci kapacitu až o 10 tisíc míst, naráz tak mohou vypravit až 15 souprav najednou. “Od prosincové změny jízdního řádu nabídneme větší kapacitu spojů na frekventovaných linkách včetně spojení Ostravska a Prahy, ale i jinde,“ uvedly České dráhy. Pomoci by mohla výstavba nových vysokorychlostních tratí a nových úseků. Na železnici by tak vzniklo více místa.

Jana Schillerová, Lucie Cochlarová, rod, TN.cz

K tématu Vlak

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz