Rozhovor

Expert řekl, po kterém alkoholu se nejvíc tloustne! Čemu se vyhnout?

Jak sestavit jídelníček, abychom zaručeně zhubli? A jak docílit dokonalé postavy? Nejen na to odpovídal nutriční poradce Pavel Suchánek, kterého diváci znají z pořadu O 10 let mladší.

Strava je při proměně důležitou složkou. V pořadu O 10 let mladší radí s výživou těm, kteří se rozhodli proměnu podstoupit, odborník Pavel Suchánek. 

Pokud toužíte pár kilo zhubnout, vězte, že jídelníček bude hrát v tomto úsilí zásadní roli. Strava totiž hubnutí ovlivňuje z 85 %, cvičení je spíše jen taková doplňková část. "Pohybová aktivita je důležitá z hlediska psychiky a tvaru těla, z dlouhodobého hlediska má vliv na snížení tlaku nebo cholesterolu," popsal Suchánek.

Při hubnutí je zásadní pravidelnost - jíst každý den ve stejnou dobu. "Důležité je vždy snídat. Vynechávání jídel vede k tomu, že nehubneme, tělo si dělá stresové zásoby tuku z jídla, které přijde potom. Jezte pravidelně ve stejném čase. Tělo chce být ve stereotypu, chce mít ve stejné časy přísun energie, aby to mohlo mít naplánované. Když jídlo vynecháte, vytvoříte tělo stres," vysvětlil.

Související obsah

Dávejte si pozor na jednoduché cukry, které nejčastěji přijímáme ve sladkostech. "Chuť na sladké je důsledkem nepravidelnosti. Když nejíme, nemáme energii, a tělo nám řekne, že musíme okamžitě nějakou dodat, nejrychlejším zdrojem energie jsou sladkosti," vysvětlil poradce. Do jídelníčku byste naopak měli zařadit dostatečné množství bílkovin. Ty jsou přítomny v mase, vejcích, mléčných výrobcích či luštěninám. 

Není žádným tajemstvím, že Češi mají s nadváhou problém. Patříme dokonce mezi pět nejobéznějších národů v Evropě. Obrovským problémem je pak obezita u dětí. Má dvě příčiny - nedostatek pohybové aktivity nepravidelnost jídla. "Spousta dětí pohybovou aktivitu nemá. Je to navázáno na změnu režimu - ve školce mají pohyb a jí pravidelně. Ve škole se rozbíjí stereotyp, někdy dítě nesnídá, jindy nemá svačinu. Největší problém mají děti od 12 let, narůstá školní zátěž, kroužky v tomto věku vyřazují netalentované a ony ztrácí pravidelnou aktivitu," popsal.

Na váhu má vliv také konzumace alkoholu. "Má velkou energetickou hodnotu a vysoký glykemický index. Startuje nám chuť na věci, které bychom si jindy nedali," řekl Suchánek. Nejméně škodlivá jsou podle něj suchá šumivá nebo bílá vína. Naopak vyhnout byste se měli pivu, které má hladinu glukózy nejvyšší. Škodí také tvrdý alkohol.

Související obsah

Pavel Suchánek vystudoval biologii na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Od roku 2009 do roku 2016 na ní působil jako pedagog. Pracoval také jako výzkumný pracovník v Národní referenční laboratoři pro virové hepatitidy při Státním zdravotním ústavu, v Ústavu hematologie a krevní transfuze a od roku 2000 působí jako výzkumný a vývojový pracovník v Centru výzkumu chorob srdce a cév v Laboratoři pro výzkum asterosklerózy při IKEM.

Pavel Suchánek je autorem či spoluautorem 50 odborných textů. Pravidelně přednáší na různých konferencích. Spolupracoval na několika mezinárodních projektech. Je vedoucím nutričním specialistou české fotbalové reprezentace.

vbo, TN.cz

K tématu Rozhovor

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz