Vánoce

Češi se kvůli dárkům zadlužují, řada pak končí v exekuci!

Podle průzkumů jsou Vánoce obdobím, kdy se Češi zadlužují nejčastěji. Každý pátý si totiž půjčuje na nákup dárků. Dluhy přitom nezvládá splácet každý desátý a končí v exekuci. Podle odborníků je to dáno ekonomickou negramotností.

Koupit si to, na co mám. Tímto heslem se v Česku neřídí pětina lidí. Vánoce jsou pro ně lákadlem, jak dárkem ohromit své blízké. Sáhnou proto po půjčce. Podle statistik si nejvíce půjček berou lidé v listopadu, tedy měsíc před Vánocemi.

"Před Vánocemi si lidé častěji půjčují z hlouposti. Neuvědomují si, že na to nemají a tak to řeší půjčkami," říká finanční poradkyně Alena Machovská.

Na dluh lidé většinou koupí elektroniku, oblečení nebo nářadí. A často až pozdě zjistí, že nemají dost peněz na půjčku a běžné výdaje současně.

Jenže to už je většinou pozdě a přichází na řadu exekuce. Tu aktuálně řeší téměř milion Čechů. "Má zkušenost s klienty je taková, že když nahlédnou do zadlužení, zadlužují se dál," varuje psycholožka Ludmila Mrkvicová.

Související obsah

Nejhorší je situace na severozápadě Čech, dluhy tam nesplácí každý desátý. Problém vidí odborníci v reklamách, společenském tlaku a finanční neznalosti. Na dárky si prý častěji půjčují mladí lidé.

Odborníci proto radí. Na dárky si nepůjčovat, ale raději našetřit. Nebo je kupovat v průběhu roku.

pez, Jan Socha, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz