Mladý muž

V 18 letech dostal leukémii. Bude to mít šťastný konec, říká Honza

Asi dvě třetiny rodin, ve kterých má nejmladší člen onkologické onemocnění, uvádějí jako největší výdaj během prvního roku náklady na nízkobakteriální stravu a také benzín na dojíždění do nemocnice. Se stejnými problémy se potýkala i maminka nemocného Honzy, která na výdaje byla úplně sama. V těžké životní situaci pomohl Dobrý anděl.

Jsem Honza, studuji gymnázium v Plzni a během pár okamžiků se mi změnil celý život. Onemocněl jsem akutní myeloidní leukémií. To je začátek příběhu osmnáctiletého Honzy. Kluka, jehož bezstarostný život se stal příběhem starostí, bolesti a strachu.


Začalo to jako běžná angína. Jenže ta se po vyšetření lékařů změnila v zákeřnou nemoc. “Byl to takový šok. Myslím, že Honzík to zvládal líp než já. Já jsem se rozplakala a Honzík byl hodně statečný, takže mě objímal a říkal mami, to bude dobrý,“ popsala Honzova maminka Hana Bryndová.


“Člověk si uvědomí strašně moc věcí, když takhle onemocní v mladém věku, tak si vlastně mnohem líp umím představit cenu lidského život,“ řekl Honza. Léčba trvá rok a půl, z toho první půlrok Honza strávil celý v nemocnici. Aktuálně je několik měsíců po transplantaci kostní dřeně.

Související obsah


Honza má stále nízkobakteriální stravu. Jídlo musí jíst pouze čerstvé a nesmí se znovu ohřívat. Nejen to rodině pomáhají hradit Dobří andělé. “Díky nim jsme mohli jezdit za Honzíkem, protože jen benzín nás ty první měsíce stál kolem osmi tisíc. A to je tak veliká částka, že bychom ji nemohli sami zvládnout,“ vzpomíná Honzova maminka.


Honza má za sebou těžké životní období, ale ani zákeřná nemoc mu nesebrala chuť žít. “Rozhodl jsem se, že tento příběh bude mít šťastný konec,“ prohlásil.


Dobrým andělem se můžete stát i vy, stačí se pouze registrovat na internetových stránkách www.dobryandel.cz.
 

Klára Pospíšilová, rod, TN.cz

K tématu Mladý muž

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz