Magazín Víkend

VÍKEND: Speciální rukavice ukáže, jak se cítí revmatik

Revma. Zní to jako banální nemoc a možná si řeknete, že klouby trochu občas bolí každého. Revmatoidní artritida je přitom těžká nemoc, která lidem bere možnost dělat i základní věci. Třeba učesat se, otevřít lahev s pitím nebo se jen najíst. Dokáže dokonce na dlouhé týdny připoutat k posteli. V Česku jí trpí zhruba sedmdesát tisíc lidí. Podobně nemocný člověk přitom znamená obrovskou zátěž i pro širokou rodinu.

Lidé z Revma-ligy si pořídili speciální vyztuženou rukavici, která má přiblížit, jak se cítí revmatik. Už pár let ji navlékají různým lidem a vznikají z toho dost zábavná videa. Přitom tato rukavice, díky které se o revmatoidní artritidě víc ví, dává pocítit jen zlomek toho, co opravdu znamená nemocí trpět. Nejde jenom o ztuhlost kloubů, ale revmatici v tom nejtěžším stádiu zažívají neskutečné bolesti.


S revmatiky natáčela Šárka Loukotová a zjistila, že jejich boj za lepší život směřuje ke šťastnému cíli.

Další reportáže z Víkendu najdete ZDE.
 

TN.cz/vem
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz