Domácí

Manželé z kauzy Babišova syna: Toto jsou záhadní Protopopovi

O důležitých postavách kauzy, manželech Protopopových, se toho dosud příliš nevědělo. Dita Protopopová rezignovala na post zastupitelky Prahy 8, přestože podle Národního ústavu duševního zdraví nepochybila, když coby lékařka ústavu označila premiérova syna za neschopného výslechu v kauze Čapí hnízdo.

Dita a Petr Protopopovi - ona narozena na Slovensku, on původem z Ruska. Lékařka a komunální politička ve službách ANO a řidič Agrofertu, kteří velmi ovlivnili život Andreje Babiše mladšího. A teď to vypadá, že i staršího.

Dita Protopopová dříve působila na ministerstvu financí pod vedením Andreje Babiše. Pak se přesunula na ministerstvo zdravotnictví a od prosince 2017 je tam zaměstnaná. Jejím úkolem je řídit a koordinovat reformu psychiatrické péče.

Působí ale i v Národním ústavu duševního zdraví. A ten dnes přišel s tím, že ve svých závěrech při sepisování zprávy o zdravotním stavu Babiše mladšího pro policii nepochybila. "Shledali jsme, že jsou v souladu jak s lékařskou etikou, tak ve shodě se skutečností a nedošlo v nich k žádnému pochybení," stálo v oficiálním vyjádření ústavu.

 

Související obsah

Už pár hodin po vypuknutí kauzy přitom Dita Protopopová rezignovala na post zastupitelky Prahy 8. "Mandát jsem složila, protože chci chránit svou rodinu. Do politiky jsem šla s tím, abych pomohla lidem a ne ohrozila své nejbližší,“ uvedla.

Co dělal Babiš mladší na Krymu, zda tam byl právě s Protopopovem a kdo všechno o tom věděl, je stále záhada. "Museli požádat o víza na zastupitelském úřadě. A neumím si přestavit, že by si FSB, což je ruská vnitřní služba, nevšimla toho, že syn premiéra jede na Krym," vyjádřil se pro TV Nova bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní poradce Andor Šándor.
 

Ondřej Špalek, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz