Požár

Zámek v Horním Maršově zapálili žháři. Řádili i na Vysočině

Kriminalisté pokročili ve vyšetřování požáru zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Zjistili, že ho zatím neznámí pachatelé v srpnu založili úmyslně a to na několika místech. Škoda na národní památce přesáhla 5 milionů korun.

Technickou závadu vyšetřovatel vyloučil hned v počátku vyšetřování. Chátrající zámek byl odpojený od elektřiny a v minulosti se stal útočištěm bezdomovců. Jenže svědci mluvili už v den požáru o tom, že se tu pohybovali nějací lidé krátce před pátou ráno, kdy požár vznikl.

Skutečně se na místě našly kanystry a další nádoby se zbytky chemikálií. Expertízy pak určily jako látku, která napomohla hoření, právě benzín a petrolej. Kriminalisté ale mají ještě další stopy, které s velkou pravděpodobností vedou právě k několika žhářům, nicméně zatím je nedopadli.

Jsou ale přesvědčeni, že právě tito muži loni 26. listopadu založili požár také v autobazaru v Humpolci na Vysočině. Tam zcela shořelo 7 aut a několik dalších bylo plameny poškozených. Také tam škoda přesáhla jeden milion korun.

Zatím není jasné, co oba případy tedy kromě pachatelů spojuje, ale zámek v Horním Maršově nebyl majitelem pojištěný. Prý bylo krátce před podpisem kupní smlouvy. Před požárem byla cena národní památky kolem 12t milionů korun. Na rekonstrukci by bylo potřeba dalších 50 - 60 milionů.

Během požáru shořelo celé první patro, střecha a jedna z věžiček. Při zásahu se lehce zranili tři hasiči.

Vzhledem k hrozící výši škody, a pokud se potvrdí, že se daného skutku dopustila organizovaná skupina, tak na tento trestný čin pamatuje trestní zákoník až patnáctiletým pobytem za mřížemi," řekl TV Nova mluvčí královéhradeckých policistů Jan Čížkovský.

vbo, Filip Pultar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz