Domácí

Připravte se na pořádný smrad! Chystají se kontroly úniku plynu

Na řadě míst naší republiky bude v nadcházejících dnech cítit nepříjemný, sirný zápach. Distributoři zemního plynu totiž na příští týden chystají pravidelnou vyšší odorizaci plynu, která má odhalit i ty nejmenší úniky a zabránit tak třeba i možným explozím.

Zemní plyn - vysoce hořlavá látka bez zápachu, jejíž hlavní složkou je výbušný metan. Aby se zjistilo, že uniká z potrubí přidává se do něj silně zapáchající látka. Příští týden to bude dvojnásobné množství.

"Je to takový velmi nepříjemný sirný zápach - bezpečně každý podle toho pozná, že mu uniká zemní plyn," uvedl mluvčí společnosti Innogy Pavel Zajíc.

"Při zjištění úniku zemního plynu člověk by měl odvětrat prostor, zastavit hlavní uzávěr plynu, nepoužívat spotřebiče," vysvětlil technik Martin Dolanský. Kdo únik plynu ucítí, hned by měl volat pohotovostní službu. Jenže málokdo zná její číslo. Číslo nepřetržité havarijní služby mají všichni distributoři v Česku stejné - je to 1239.

"Nárazovou odorizaci provádíme vždy před zahájením topné sezóny, a její cíl je jednoznačný - máme objevit i sebemenší úniky plynu na naší distribuční soustavě," informoval Pavel Zajíc.

 

Související obsah

Zodpovědnost odběratelů začíná podle plynařů hned za přípojkou. Proto doporučují pravidelně, alespoň jednou ročně, kontrolovat hlavní uzávěr plynu, všechny rozvody i spotřebiče. Ovšem ani to nedokáže zabránit explozím, které si v Česku každoročně vyžádají několik lidských životů a způsobí obrovské škody.

Zapáchající látku budou tři hlavní distributoři přidávat do zemního plynu od pondělí do pátku 23. listopadu.
 

Zdeněk Čík, sei, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz