Vombat

Vědci vyřešili záhadu hranatých hovínek! A slibují využití i v praxi

Vědci vyřešili záhadu hranatých hovínek! A slibují využití i v praxi
Zdroj: Profimedia

Kuriózní biologickou záhadu nyní rozluštil tým odborníků z Austrálie a Ameriky. Totiž, proč jako jediná ze zvířat mají vombati krychlové výkaly.

Vombati vyprodukují přes noc 80 až 100 krychlových hovínek. Pro vědce to byla vždy záhada, protože tito autralští vačnatci mají okrouhlý anální otvor.


"Hned první věcí, která mě inspirovala k tomuto výzkumu, bylo to, že se z biologického hlediska jedná o naprostou raritu. Byla to záhada," sdělila podle portálu The Independent vedoucí studie Patricia Yangová z Georgijského technologického institutu ve Spojených státech amerických.

Odborníci z Ameriky a Austrálie se tak rozhodli zkoumat střeva vombatů. A co objevili? Na konci zažívacího traktu se výkaly mění z tekuté podoby do pevné, která je tvořená malými, oddělenými kostkami. Odborníci zjistili, že za touto zvláštností stojí specifické vlastnosti stěn vombatích střev.

Zdroj: Profimedia

A smrdutý výzkum by mohl mít i praktické využití. Podle vědecké analýzy by se tvorba hranatých výkalů dala použít na vylepšení technologií v průmyslu.

Související obsah


Pro vombaty není vylučování pouze biologickou koncovkou za dobrou večeří, ale i způsobem, jak si označit své teritorium a pomocí pachu komunikovat s ostatními. Vombati jsou vačnatci, kteří se volně vyskytují pouze v Austrálii. Dorůstají délky i přes jeden metr a váží až 40 kilogramů.
 

rod, TN.cz

K tématu Vombat

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz