Turisty v Jeseníkách šokovaly létající talíře na obloze! FOTO

Turisty v Jeseníkách šokovaly létající talíře na obloze! FOTO
Zdroj: Dalibor Matuška

Zvláštní úkaz mohli sledovat o víkendu lidé v Jeseníkách. Na obloze se tady objevily dva obrovské létající talíře. Ve skutečnosti šlo o zvláštní oblaky, které se tvoří hlavně v horských oblastech.

Nevšední mraky se podařilo nafotit čtenáři Daliborovi u chaty Švýcárna v Jeseníkách. Nejsou tak běžné, proto hrají do karet ufologům. Lidé si je totiž dost často pletou s létajícími talíři.

Další čtenář Milan pak pobaveně reagoval, že "přistání UFO" vyfotil přímo na Pradědu. Lidé podivuhodné útvary na nebi zaznamenali také v Uničově a dalších místech na severu Moravy.

Z žádných mimozemských aktivit ale strach mít nemusíme. "Jedná se o čočkovitý Altocumulus lenticularis, který vzniká v horských oblastech kvůli vlnovému proudění přes horské hřbety," vysvětlila přírodní úkaz meteoroložka Dagmar Honsová.

  

Související obsah

Lenticularis je podle Velkého atlasu oblaků takový oblak, který má tvar čočky či létajícího talíře. Nevšední tvar vzniká díky nerovnostem zemského povrchu. Pokud proudící vzduch narazí například na kopec, je vytlačován vzhůru a ochlazuje se. Po vystoupání na určitou výšku a ochlazení na dostatečně nízkou teplotu dojde ke kondenzaci vodní páry a vzniká oblak.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz