Domácí

Krávy umíraly v hromadě výkalů. Farmu hrůzy řeší policie

Pětapadesátiletý muž z Trutnovska na svém hospodářství podle policie utýral nejméně osm krav včetně telat. Nezajistil jim vodu, krmení ani vhodné podmínky. Zvířata uhynula buď sama, nebo musela být následně usmrcena veterinářem.

Žalostného stavu zvířat na statku na Rtyňsku v Podkrkonoší si všimli místní občané, kterým nebylo utrpení dobytka lhostejné. Kriminalisté se začali zabývat případem na začátku letošního roku.

Zvířata byla ustájena tak, že neměla možnost sebemenšího pohybu, neměla jídlo ani vodu. Zubožený skot přežíval na směsi podestýlky a výkalů. Ty se u některých zvířat nahromadily až do výšky jednoho metru, zvířata se v nich nemohla doslova ani pohnout. Veterinář byl nucen při kontrole dvě krávy na místě usmrtit, aby ukončil jejich trápení a předsmrtné bolesti. Další zvířata pak musela být utracena v následujících dnech.
 

Ve stájích se navíc našly kosti a pozůstatky již dříve uhynulých mláďat. "Kontrola rovněž odhalila, že podle výpisu o počtu chovaných zvířat, chybí celkem 5 kusů krav z celkového počtu 15 kusů. K této skutečnosti chovatel uvedl, že je zakopal na polním hnojišti z důvodu nedostatku financí," uvedl mluvčí královéhradecké policie Lukáš Vincenc.

Chovatel bude obviněn z dlouhodobého omezování napájení a výživy zvířat a také za způsobování utrpení bezbranných zvířat. "Rovněž nesplnil hlásnou povinnost při úmrtí zvířat a dále povinnost, týkající se jejich třídění a bezpečného uložení," doplnil Vincenc.

Související obsah

Policie si v rámci vyšetřování vyžádala i provedení pitvy. Při té se potvrdilo, že zvířata trpěla podvýživou a různými chorobami. Dobytek musel snášet utrpení akutního zánětu předžaludků, slezu, tenkého střeva a hnilobného obsahu žaludku.

Podle veterináře jsou choroby spojeny s velmi bolestnými stavy a poruchami končící smrtí. Muži hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. Podle policie je stíhán na svobodě.

mj, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz