Zahraničí

Vyhrajte výlet za zatměním Slunce v Chile, observatoř platí vše

Vyhrajte výlet za zatměním Slunce v Chile, observatoř platí vše
Zdroj: M. Druckmüller, P. Aniol, K. Delcourte, P. Horálek, L. Calçada/ESO

Observatoř La Silla v Chile oslaví příští rok padesáté výročí, v červenci se navíc zcela ponoří do tmy při úplném zatmění Slunce, pracovníci se proto rozhodli uspořádat jedinečnou soutěž. Výherci budou mít možnost navštívit observatoř a budou moci sledovat zatmění ze skutečně unikátního místa. Stačí jednoduchá věc, soutěžící musí poslat video blahopřání přímo pro observatoř.

Úplné zatmění slunce je velmi vyhledávanou událostí nejen u astronomů a milovníků vesmíru, nyní se naskýtá unikátní možnost, jak si takovou událost vychutnat skutečně naplno.

"Dne 2. července 2019 se observatoř La Silla dočasně zahalí temnotou, když Měsíc projde před Slunce a způsobí úplné zatmění Slunce. Díky soutěži nabízíme vítězi šanci pozorovat toto zatmění z opravdu unikátního místa. A potom i možnost navštívit další pracoviště v Chile," informuje Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR.

Vítěze tak nečeká jen pozorování, v plánu je návštěva dalších pracovišť Evropské jižní observatoře (ESO), jako je například dalekohled VLT v Cerro Paranal, v případě příznivých podmínek se vítězové podívají i na Cerro Armazones, kde se staví největší optický dalekohled světa.

Pro vstup do soutěže je nutné splnit určitá kritéria. Zúčastnit se může každý, kdo má občanství v členském státě ESO, Česká republika je členem, dále musí v době cesty být starší 18 let, musí umět anglicky alespoň na komunikační úrovni a musí být zdravotně způsobilý pro pobyt v pouštních oblastech, v oblastech nad pět tisíc metrů nad mořem a musí být zdravotně způsobilý pro dlouhé cestování autobusem.

Související obsah

Dále již stačí připravit video s blahopřáním k padesátému výročí observatoře, video musí obsahovat zprávu "Happy 50th anniversary, La Silla Observatory", je nutné také připojit pár slov o observatoři, to vše samozřejmě v angličtině. Video musí soutěžící nasdílet na Instagram, Twitter a Youtube s hashtagem #LaSilla50Years. Na Twitteru a Instagramu je také nutné označit ESO. Detaily soutěže najdete ZDE.

Pak stačí vyplnit formulář a doufat, že právě vaše přání vyhraje. Videa mohou lidé sdílet až do 9. prosince, následně budou výherci kontaktováni, aby do 19. prosince potvrdili svou účast, 20. prosince pak budou vítězové vyhlášeni veřejně. Samotný výlet pak připadá na přelom června a července.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz