Domácí

Soudci oblékli taláry od slavné návrhářky. Kolik stály, ale tají!

Soudci brněnského ústavního soudu ukázali, že kromě paragrafů mají i velký cit pro módu. Nechali si ušít nové taláry a jejich autorkou je jedna z nejslavnějších českých návrhářek Liběny Rochové.

Kdyby existovala módní přehlídka soudců, brněnský talár sklidí potlesk ve stoje. Soudci Ústavního soudu mají na rubu svého obleku stejný podpis jako šaty. Kolik přesně talár stál, zůstává tajemstvím. "Stojí tolik, co kvalitní oblek na míru v odpovídajícím salónu," řekl Ivo Pospíšil, generální sekretář Ústavního soudu. 

Česká návrhářka Liběna Rochová navrhla soudcovské taláry u příležitosti sto let republiky a minimalistický oblek vychází z barev české trikolóry. V listopadu v něm soudci vynesli první verdikt.

Pohled do šatníku ukazuje, že soudci teď oblékají možná nejslušivější talár v historii. Dřív nosili fialově lemovaný plášť s kožichem, který v létě potřeboval vlastní klimatizaci. Později vypadali v černém jako pohřební průvod. Touha po modernizaci nejdřív přinesla do jednací síně tablety. Modernizace tabletem nevyšla, a tak dostali soudci alespoň fešácký talár, který jim mohou ve světě závidět.

Související obsah

Jejich kolegové v zahraničí oblékají i bizarní doplňky. Soudci v Británii si předávají šedivé paruky z generace na generaci. V Ghaně mají kromě falešných vlasů navíc ještě podivné pláštěnky. Evropský soudní dvůr zase proslavily bílé bryndáky a největší smysl pro humor ukázali v Kanadě, kde autor talárů evidentně ukradl kostým Santa Klausovi.

Josef Svoboda/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz