Prostějovsko

Výbuch domu halí záhada! Byl by na to potřeba kamion pyrotechniky

Policisté vyloučili, že by výbuch v rodinném domě v Mostkovicích na Prostějovsku letos v září způsobil plyn. Co tedy mohlo způsobit tak silný vůbuch? Námi oslovený odborník tvrdí, že za tak ničivou explozí musí být silné trhaviny a místní tvrdí, že majitel domu, který při neštěstí zahynul, se o výbušniny zajímal.

Sobota 22. září krátce po poledni. Mostkovicemi otřásla mohutná detonace, která je slyšet až v Prostějově. Podle některých svědků byl krátce po explozi v okolí cítit plyn. Teď už je ale jasné, že ten za výbuch nemohl. “Dosud provedeným prověřováním jsme jako možnou příčinu vyloučili výbuch plynu,“ sdělil policejní mluvčí František Kořínek.

Mezi místními se spekuluje o tom, že dům se zemí srovnala zábavní pyrotechnika. Podle odborníků ale zábavní pyrotechnika takovou explozi, která vymazala z mapy dům a dalších 6 desítek jich poškodila, nezpůsobí.


“Pyrotechniky, ve smyslu zábavní pyrotechniky, která se používá na ohňostroje, té by musel být minimálně kamion,“ řekl prodejce ohňostrojů Jaroslav Urban.


V úvahu tak přichází varianta, o které se v okolí také spekuluje. V domě mohly být trhaviny. “Byly tam věci, které s ohňostroji nesouvisí, protože v oblasti ohňostrojů se nic takhle silného nebo nebezpečného rozhodně nepoužívá,“ doplnil Urban.


Konečné slovo ale podle všeho budou mít pyrotechnici. Právě na jejich výrok teď kriminalisté čekají. “Bližší informace budeme moci sdělit až na základě výsledků odborných zkoumání,“ uvedl Kořínek.


Ve sbírce, kterou vyhlásila obec ve spolupráci s krajem, se zatím vybralo přes tři čtvrtě milionu korun. “Pro ty postižené je tam 530 tisíc a dalších 230 tisíc je tam pro tu postiženou rodinu. A máme slíbeno ještě od kraje asi 700 tisíc,“ vypočítal starosta Mostkovic Jaroslav Peška. Sbírka má kromě pozůstalých pomoci i asi 60 rodinám, které neměly svůj majetek pojištěný.
 

Lukáš Veselý, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Prostějovsko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz