Domácí

Perete nebo vstáváte na Vánoce od stolu? Může to přinést smůlu

Perete nebo vstáváte na Vánoce od stolu? Může to přinést smůlu
Zdroj: Profimedia

K Vánocům patří neodmyslitelně dodržování zvyků a pověr. Lidé si uchovávají šupinu od kapra nebo nejedí, aby viděli zlaté prasátko. Některé pověry nám mohou přinést štěstí, jiné zase smůlu. Na Štědrý den by se nemělo například vstávat od stolu nebo prát špinavé prádlo. Pokud chcete být v příštím roce šťastní, můžete si upéct třeba chleba.

Pověry dodržovali už naši předci. Díky nim věděli, zda je čeká v dalším roce dobrá úroda, nebo zda se jejich dcery vdají. Pokud lidé chtěli mít hojnou úrodu, museli u Štědrovečerní večeře jako první snít lžíci hrachu nebo zakopávat zbytky jídla do země.

Svobodné dívky zase chodily na zahradu, kde zatřásly stromkem, ideálně zlatým deštěm nebo jabloní. Pokud se z nějakého domu ozvalo první psí zaštěkání, znamenalo to, že se do tohoto domu přivdají.

Související obsah


Lidé však některé pověry a rituály dodržují i v dnešní době. Pokud chceme vědět, zda nás čeká štěstí nebo se nás budou držet v příštím roce peníze, můžeme si uchovat šupinu z kapra a nosit ji v peněžence. Upéct si můžete také na Boží hod chleba, na kterém se však nesmí okrajovat kůrky ze všech stran. Pokud ho budete krájet špatně, může vám to přinést smůlu.

 
Jestli pečete vánočku, můžete do ní letos vpéct i kuličku hrášku. Poté ji s rodinou začněte krájet. Ten, kdo dostane vánočku i s hráškem, bude mít další rok úspěch i bohatství.

Související obsah

Smůlu vám naopak může přinést praní prádla. Pokud ho o Štědrém dnu pověsíte, podle pověry to přináší smůlu a neštěstí. Prádlo by se nemělo věšet ani na Nový rok. Pozor si dejte i na vstávání od stolu. Ten, kdo vstane, příští rok už u stolu nezasedne. Na Štědrý den by se neměli psát ani milostné zprávy, mohlo by to přinést rozchod.

Lidé také věří, že kdo vydrží 24. prosince nejíst až do večeře, uvidí zlaté prasátko.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz