Aplikace

Po horské službě a záchrance má aplikaci i policie. A chystá se další

"Svoji" aplikaci mají už delší dobu zdravotníci i horští záchranáři. A nově si Češi mohou do chytrých telefonů či tabletů "pustit" i policisty. Nový program má pomoci se zabezpečením domů či bytů před zloději.

Vloupání a krádeže totiž tvoří podle statistik téměř polovinu všech případů, které musejí policisté řešit. Za deset měsíců letošního roku už jich zaznamenali bezmála pět tisíc. Nejvíce vykradených bytů od začátku letošního roku je v Praze. U rodinných domů a chat vede Středočeský kraj.

Policisté v zásadě dělí "bytaře" do dvou skupin - tou první jsou narkomani, druhou naopak specializované gangy, které jezdí i hodně zdaleka. V poslední době policisté rozbili několik tlup až z Kolumbie.

Základem nové mobilní aplikace, která policii stála asi sto tisíc korun, je přehled míst, která by si měli majitelé domů či bytů zabezpečit. Součástí je seznam certifikovaných zámečníků.

Související obsah

Doposud nejúspěšnější státem podporovanou aplikaci Záchranku si stáhlo na své mobily téměř 700 tisíc lidí. Stisknutím nouzového tlačítka si lidé přivolají pomoc zdravotníků, horské služby a od letošního léta i vodních záchranářů. Kromě toho má Záchranka i výukovou část, která obsahuje rady, jak správně poskytnout první pomoc.

Podobnou aplikaci má i Horská služba - program kromě přivolání pomoci obsahuje i pravidla pro jízdu na sjezdovce nebo informace o sněhových podmínkách.

Velmi brzy by také měla začít fungovat aplikace Echo, která bude přímo propojená s policejní databází pohřešovaných dětí.

"Jejím cílem je urychlení výměny informací mezi státními institucemi a veřejností. Aplikace bude propojena s policejní evidencí pohřešovaných dětí a v reálném čase bude uživatele informovat o konkrétním případu ztraceného dítěte," řekl TN.cz mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Aplikaci lidem nabízí i ministerstvo zahraničí - jde o DROZDa, dobrovolnou databázi, kam se mohou Češi zaregistrovat při cestování za hranice. Ministerstvo je pak může varovat v případě vážných událostí či přírodních katastrof.

"Loni byly českým turistům rozeslány SMS zprávy například o bezpečnostních incidentech na letištích v Nizozemí, Londýně a New Yorku, informace o požárech v oblasti Los Angeles, o záplavách v Řecku, zemětřeseních v Kostarice a Íránu nebo informace o zvýšené aktivitě sopky Agung na Bali a následném uzavření letiště," uvedla mluvčí resortu Hana Klučarová.

Pokud se rozhodnete některou ze zmíněných aplikací nainstalovat, vždy si pohlídejte, že instalační soubor stahujete z oficiálního zdroje - tedy z obchodu Google Play pro Android nebo z App Store pro iOS. Jinak riskujete, že si do smartphonu nainstalujete závadný, či dokonce zavirovaný software.

pez, František Bůžek, TN.cz

K tématu Aplikace

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz