Zahraničí

Potrhané dálnice, zničené domy! Aljaška sčítá škody po otřesech

V pátek zasáhlo Aljašku zemětřesení o sedmém stupni Richterovy škály. Zemi hrozila také vlna tsunami, která se naštěstí neobjevila. Zemětřesení však napáchalo obrovské škody. Ničilo silnice, domy a lidé byli několik hodin bez proudu. Musel být také přerušen provoz na místním letišti.

Zemětřesení zasáhlo oblast blízko města Anchorage, ve kterém žije 300 tisíc lidí, dalších 100 tisíc obyvatel žije v blízkém okolí. Otřesy začaly kolem půl deváté ráno místního času a dosáhly síly sedm na Richterově stupnici. Po zemětřesení naštěstí nejsou hlášeny žádné oběti.

Poté došlo ještě k dalším čtyřiceti otřesům. Dotřesy mohou podle místní seismoložky trvat i měsíce nebo roky.

Někteří lidé uvízli v autech na popraskaných silnicích nebo byli hodiny bez proudu. Zemětřesení také poškodilo domy, v obchodech poničilo výlohy, nebo zastavilo provoz na letišti, kde dokonce byla poškozena i jedna z ranvejí.

Lidé v ulicích utíkali do bezpečí a báli se, jestli přežijí. "Byla to jedna z věcí, kdy si v hlavě říkáte, to bude dobrý, přestane to, ale pak si přiznáte, že to tak možná nebude," řekl pro abc7chicago.com Jonathan Lettow, který v době zemětřesení stál se svou pětiletou dcerou na autobusové zastávce. Ani jednomu se naštěstí nic nestalo.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz