Volby

V řadě firem je po volbách "fičák". Někde vyměnili všechny!

Řada českých měst nemá po volbách jen nové vedení radnic, ale změny se dotkly i městských společností - tedy firem, které města ovládají.

Například jen v Kladně, krátce potom co se tam dostala k moci nová koalice, vyměnila ve dvou největších firmách všech dvacet pět členů dozorčích rad. A to se nelíbí bývalému vedení města. Vidí v tom vyřizování účtů.

Nové zastupitelstvo, nová rada, nový primátor. Byl to ale jen začátek. Jen pár hodin poté se začaly dít věci v městských společnostech.

"Koalice se od začátku rozhodla, že chce kontrolovat všechny firmy, proto ta výměna dozorčích rad," řekl kladenský primátor Dan Jiránek.

Jak řekli, tak udělali. S okamžitou platností bylo nahrazeno všech pětadvacet členů v pěti firmách. Dvě nejzásadnější s obraty v řádech desítek milionů navíc přišly o dosavadní jednatele. Podle bývalého primátora Milana Volfa dost ponižujícím způsobem.

Volba pro Kladno Milana Volfa volby s přehledem vyhrála, většinu ale sama neměla a partnera do koalice nenašla. Moc tak společně převzaly ODS, ANO, SPD a Kladeňáci.

Teplo a teplá voda v Kladně rovná se Tepo. Sportovní areály města Kladna mají předmět své činnosti přímo v názvu. Prostřednictvím firmy město vlastní například kladenský zimní stadion. Ročně na jeho provoz spotřebuje více než 20 milionů korun. Majitel hokejových Rytířů Jaromír Jágr doufá, že spolupráci s městem změny nenaruší.

Posledních 20 let nevedl největší středočeské město nikdo jiný než Milan Volf nebo Dan Jiránek. Někdejší spolustraníci z ODS si už ale hodně dlouho nemohou přijít na jméno.

Personální výměny proběhly i v jiných městech, například v Brně, nebo Českých Budějovicích. A samozřejmě také v Praze.

pez, Ondřej Špalek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz