Zahraničí

Summit G20 skončil! Lídři jednali především o situaci na Krymu

Skončil dvoudenní summit G20. Lídři dvaceti největších světových ekonomik se mimo jiné shodli na nutnosti reformy Světové obchodní organizace. Proběhla také řada schůzek mezi čtyřma očima - například prezident Spojených států Donald Trump povečeřel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Dohodli se na dalším neútočení ve vzájemné obchodní válce.

Devadesáti denní příměří v obchodním sporu. Během té doby USA a Čína zapracují na obchodní dohodě a nebudou zavádět nová cla. To je výsledek večeře prezidenta Spojených států a Číny Donalda Trumpa a Si Ťin-Pchinga.

"Vztahy mezi mnou a prezidentem Si Ťin-Pchingem jsou velmi zvláštní. A to je hlavní důvod, proč tato diskuze může přinést něco dobrého pro Čínu i pro Spojené státy. A to velice oceňuji," řekl americký prezident Donald Trump. 

Na okraj summitu měl několik schůzek i saudskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Ten čelil otázkám hlavně v kauze říjnové vraždy žurnalisty Džámala Chášukdžího.

Související obsah

"Využil jsem příležitosti a s korunním princem Salmánem jsem vedl rozhovor o diplomatickém nesouladu Kanady a Saúdské Arábie. Zdůraznil jsem, že Kanada bude vždy bojovat za lidská práva. A to po celém světě," popsal rozhovor kanadský premiér, Justin Trudeau.

Diskutovalo se také o incidentu v Kerčském průlivu během nějž ruští námořníci zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva i s posádkami. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem ho rozebírala německá kancléřka Angela Merkelová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Vyzvali k propuštění zadržených námořníků.

"Mluvili jsme o situaci v Sýrii a Azovském moři, protože je potřeba vyvarovat se jakéhokoliv napětí. Navrhli jsme, že by spolu měli diskutovat zástupci Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny. A to také bylo schváleno," řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Vladimir Putin se na summitu krátce setkal i s Donaldem Trumpem. Oznámil to poradce z Kremlu. Na řešení krize kolem Ukrajiny se ale neshodli.

reg/Háta Sassmannová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz