Dotace

Nejen Babiš, Brusel podezřívá ze střetu zájmů i ministra Tomana

Andrej Babiš není jediným členem vlády, se kterým má Evropská komise problém. Ze střetu zájmů podezírá i ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

Rodina současného ministra zemědělství a bývalého šéfa agrární i potravinářské komory Miroslava Tomana totiž vlastní několik zemědělských firem. Ty přitom pobírají z veřejných peněz milionové dotace.

Známý výrobce majonéz a hořčic nebo obří drůbežářský podnik. Rodina Tomanových figuruje ve firmách s výnosy počítanými v miliardách korun. A právě tam směřovaly milionové dotace z resortu zemědělství. Od srpna přitom začala platit přísnější pravidla pro přidělování evropských dotací.

Související obsah

"Dotace mohly být a pravděpodobně byly vypláceny v rozporu s tímto evropským nařízením. Pokud jsou v rozporu s touto evropskou legislativou, tak hrozí to riziko, že je Česká republika bude muset vracet," komentoval podezření předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle Pirátů společnost Xaverov získala několik milionů korun i přes to, že firmu ovládají bratr a otec ministra, někdejší místopředseda Štrougalovy vlády a komunistický ministr zemědělství Miroslav Toman starší.

"Na evropské dotace je stanovisko Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), což je akreditovaná certifikovaná agentura, která postupuje přesně podle pravidel. Co se týká národních dotací, tam mám rozbor nebo respektive stanovisko právníků, že tam ve střetu zájmů nejsem," vyjádřil se ministr Toman.

Podezření Evropské komise teď bude analyzovat její právní oddělení, stejně jako tomu bylo v případě premiéra Andreje Babiše. Stížnosti, které komise obdržela od českých úřadů jsou teď ve fází vyhodnocování informací. Za jak dlouho právníci Evropské komise veškerá fakta vyhodnotí tak zatím neni jasné.

pan, Linda Nguyenová, TN.cz

K tématu Dotace

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz