Dálnice

U dálnice D8 se objevily pukliny, skrývaly 100 let staré tajemství!

Na dálnici D8 se objevily trhliny a to poblíž místa, kde se před pěti lety sesunula zemina. Jsou až dvacet metrů dlouhé a přes čtyři metry hluboké. Průzkum kamerovým systémem ukázal, že pukliny vedou do zasypaných sklepů.

Jen pár desítek metrů od dálnice D8 se objevily obří praskliny v zemi. Původně se předpokládalo, že jde o další sesuv půdy, který by dálnici mohl ohrozit. Pak ale odborníci pukliny prozkoumali kamerou a nestačili se divit. Zatím ale netuší, kolik jich je a oblast chtějí důkladně zmapovat.

Pod zemí jsou přibližně sto let staré sklepy, o kterých už ale nikdo neměl ani tušení. Původně patrně sloužily jako vinné sklepy, postupem času se ale jejich části rozpadly a zasypaly. Zbylé se začaly rozpadat po letošním suchu.

Související obsah

Mnohametrové praskliny podle odborníků dálnici přímo neohrožují, objevily se patrně kvůli letošnímu extrémnímu suchu. "Ty takzvané trhliny nejsou nic jiného než sesuvy v místě, kde se propadá klenba a hlína zasypává ten sklep," řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Před pěti lety tehdy rozestavěný úsek dálnice zavalil jen o pár desítek metrů dál obří sesuv zeminy. Dálnice se kvůli tomu musela postavit znovu. Podle geologa Vladimír Cajze z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR se mohou sesuvy kdykoli znovu opakovat. "Je to území, který je neustále živé a dálnici nadále bude přinášet problémy. Žádný nebezpečí zažehnané není, k těm sesuvům bude docházet dál," dodal.

Ředitelství silnic a dálnic prý ale investovalo stovky milionů korun do zabezpečení svahu, které má sesuvy ohlídat. "Na více než sto místech kontrolujeme bezprostřední okolí dálnice D8, abychom měli perfektní přehled o tom, jak se tady ty svahy hýbou či zůstávají stabilní," ubezpečuje mluvčí ŘSD.

Podle kritiků mělo vést těleso dálnice jinudy nebo mělo být vedeno pod zemí dlouhými tunely.

pan, Martin Kočárek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz