Americká technologická společnost Space X vyslala na oběžnou dráhu loď s rekordním počtem šedesáti čtyř satelitů na palubě. Raketa odstartovala v pondělí z kalifornské základny Vanderberg. Vesmírný průmysl v posledních hodinách slavil i další úspěchy.
Po více než dvou letech putování po vesmíru dorazila americká sonda OSIRIS Rex k planetce Bennu. Tu bude zkoumat a odebírat z ní vzorky. Zpátky k zemi se podle plánů vrátí v září roku 2023.
"Nejvíce vzrušující pro nás je, jak blízko se k planetce Bennu dokážeme dostat," popsal zástupce projektového manažera projektu OSIRIS-Rex Arlin Bartels.
Úspěchy slaví také ruský Roskosmos. Jeho vesmírná loď Sojuz poprvé od říjnového neúspěchu odstartovala z kosmodromu Bajkonur. A následně přistála u Mezinárodní vesmírné stanice, kam dopravila nové členy posádky.
Trojice kosmonautů má před sebou asi padesát vědeckých pokusů, v druhé půlce prosince také vstoupí do otevřeného vesmíru. Na ISS stráví sto devadesát čtyři dnů.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz