účetní

Právě teď můžete ušetřit tisíce na daních. Účetní poradila, jak na to

Právě teď můžete ušetřit tisíce na daních. Účetní poradila, jak na to
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Konec roku se nezadržitelně blíží a nejen podnikatelé chtějí ušetřit na daních. Hostem on-line rozhovoru na TN.cz byla účetní Anna Pelikánová. Čtenářům poradila, jak na daních ušetřit tisíce korun.

Anna Pelikánová radila podnikatelům i zaměstnancům. Ti první se ptali třeba na to, jaké položky si může společnost dát do účetnictví. Šárka se třeba ptala, jestli může podpořit rozvoj a rekvalifikaci svých zaměstnanců.

"Aby se pro zaměstnavatele jednalo o daňově účinný náklad a zároveň u zaměstnance o příjem osvobozený od daně z příjmů, musí to být nepeněžní forma úhrady zaměstnanci (zaměstnavatel zasílá peněžní prostředky rovnou vzdělávacímu zařízení, ne na účet zaměstnance) a vzdělání/rekvalifikace musí souviset s předmětem činnosti zaměstnavatele," radí účetní Pelikánová.

Lukáše zase zajímalo, kolik mu stát vrátí na daních na odpočtu na dítě. "Výše daňové slevy na vyživované dítě na první dítě je za rok 2018 15 204, za druhé 19 404 a na třetí a každé další 24 204 korun," prozradila Pelikánová.

Daně se dají snížit i na základě dalších odečitatelných položek. "Jsou to úroky z hypotéky nebo stavebního spoření, životní a penzijní pojištění, dary včetně bezplatných odběrů krve, členské příspěvky odborům či zvyšování kvalifikace," radí účetní. Vedle toho lze daň snížit o slevu na poplatníka a o další daňové slevy.

Všechny odpovědi a rady účetní najdete zde:

Ačkoli se daňové přiznání podává až v prvním čtvrtletí následujícího roku, dodatečnými výdaji si na poslední chvíli můžete optimalizovat daňový základ. Snížením základu daně dosáhnete i nižší daňové povinnosti.

Jedenkrát ročně můžete uplatnit tzv. odečitatelné položky. Zaměstnanci nic řešit nemusí, udělá to za ně zaměstnavatel při ročním zúčtování. Musejí mu ale doložit, že na jednotlivé položky mají nárok.

Související obsah

Základ daně je možné si snížit též o dary v minimální hodnotě 1 000 korun, které ale mohou tvořit nejvýše 15 % základu daně. Na smlouvu o životním pojištění je možné koncem roku poslat mimořádné pojistné a na penzijní smlouvy mimořádné vklady. Pokud je vše řádné smluvně ošetřeno, tak i vklady koncem roku se hodnotí do zákonem stanovené částky daňového odpočtu. V závislosti na finanční situaci tak může živnostník doplatit tyto příspěvky až na konci roku.

Anna Pelikánová se ve své profesní praxi se zaměřuje zejména na problematiku účetnictví a daní podnikatelských a neziskových subjektů. Pracovala v nadnárodních zahraničních firmách i ve státní správě, kromě toho vyučovala na vysoké škole.

V současné době jako hlavní účetní rozvíjí a vede tým odborníků v účetní, mzdové a daňové kanceláři Connect Economic Group s.r.o., kterou založila se svou dcerou. Od roku 2000 se věnuje lektorské činnosti, vzdělává účetní převážně v problematice neziskového sektoru.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz