Velká Británie

Británie může sama zastavit brexit. Vláda to odmítá, odejít chce

Británie může sama zastavit brexit. Vláda to odmítá, odejít chce
Zdroj: Getty Images

Velká Británie může zastavit svůj odchod z Evropské unie, tvrdí generální advokát Soudního dvora EU. Země tak musí učinit před dosažením konečné smlouvy o brexitu a v souladu s britskou ústavou. Soud se názorem může řídit, ale nemusí.

Soud o rozhodnutí generálního advokáta Manuela Campose Sancheze-Bordony informoval v tiskové zprávě. Žádost o výklad článku 50 Lisabonské smlouvy, který odchod z EU upravuje, podal k Soudnímu dvoru EU poslal soud ve skotském Edinburghu.

Skotský soud řešil spor mezi skupinou prounijních skotských politiků a britským ministrem pro brexit. Vláda tvrdila, že otázka ohledně zastavení brexitu je jen akademická a nadbytečná. Odvolání odchodu z EU prý nemá v plánu.

Soud v prohlášení uvedl, že článek 50 umožňuje jednostranné odstoupení od odchodu z Unie. "Tato možnost existuje až do doby, než je dohoda o odchodu formálně uzavřena," citoval zprávu portál BBC. Británie tak může brexit zastavit.

Článek 50 totiž mluví o "záměru" Evropskou unii opustit, ne o "rozhodnutí". Záměry je podle Campose Sancheze-Bordony možné měnit, proto ho může i Británie odvolat. Soud se však názorem generálního advokáta může, ale nemusí řídit.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz