Lékař

Lékaři dokázali zázrak! Narodilo se první dítě z dělohy mrtvé dárkyně

V Brazílii se narodilo dítě ženě, které lékaři transplantovali dělohu od mrtvé dárkyně. Jako vůbec první Brazilka porodila po takové operaci živé miminko. Lékaři o tom informovali ve studii publikované v odborném časopisu The Lancet.

Lékaři voperovali ženě novou dělohu v roce 2016. Zákrok, který provedli v nemocnici v Sao Paolu trval deset hodin. Žena, která toužila po dítěti, se narodila bez dělohy. Dostala nový orgán od dárkyně, která měla tři děti a zemřela na krvácení do mozku.

Ženě, která dělohu přijala, podali doktoři léky, které měly oslabit její imutní systém, aby její tělo novou dělohu nenapadlo a neodmítlo. Asi po šesti týdnech začala žena menstruovat, po sedmi měsících jí implantovali oplodněná vajíčka. Píše o tom portál BBC.

Těhotenství probíhalo bez problémů a tehdy 33letá žena ve 36. týdnu porodila v prosinci 2017 zdravou holčičku. Přišla na svět za pomoci císařského řezu a vážila 2,5 kila. Lékaři ale o přelomovém úspěchu informovali až nyní.

O transplantaci dělohy od zemřelé dárkyně se lékaři pokoušeli v několika zemích už v minulosti. Vždy ale skončily nezdarem. Po transplantaci od žijící dárkyně se dosud celosvětově narodilo 11 dětí. V Česku se tak stalo předloni v dubnu.

epa, TN.cz

K tématu Lékař

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz