Evropské volby

Evropské volby se blíží. Někteří politici už začali kampaň

Do evropských voleb zbývá ještě téměř půl roku, už teď se ale začala objevovat první jména lídrů kandidátek. Startují i volební kampaně na sociálních sítích. Podle politologů jejich vliv stále stoupá a dokazuje to i aktivita politiků.

Nadcházející eurovolby nejen určí české zástupce v Bruselu, ale také mohou ukázat na stav domácí politické scény. Podle sociologa Jana Herzmanna bude tématem evropských voleb vnitropolitická situace. "Dá se očekávat, že ty volby budou také hlasováním o důvěře vládě Andreje Babiše," dodal.

Už nyní padají první jména pravděpodobných lídrů kandidátek. Ve všech případech jde o úřadující europoslance. Například Piráti nebo TOP 09 se starosty se jmény vyčkávají.

Dlouhodobým problémem Česka je volební účast. V roce 2014 volilo zástupce do Evropského parlamentu jen osmnáct procent voličů. Horší bylo v Evropě už jen Slovensko. "Česká veřejnost příliš nerozumí tomu, jaká je úloha českých europoslanců, nepovažuje je za nějaké velvyslance České republiky," říká Jan Herzmann.

Související obsah

Politici už startují volební kampaně a to především přes sociální sítě. V posledních týdnech zakládají europoslanci i kandidáti do Bruselu nové profily, kde sdílejí jeden příspěvek za druhým. "Já jsem využíval osobní profil a zatím mi to stačilo, ale samozřejmě jak se začaly blížit volby, tak je dobré si založit nějaký nástroj, kde můžete sledovat tu statistiku," říká například Jan Zahradil z ODS.

Podle Herzmanna k volbám přijdou hlavně politicky zainteresování lidé. To jsou ti, kteří jsou na internetu a hodně používají sociální sítě. "U těch právě tyhle nástroje mohou mít velký význam," doplnil.

"Považuju sociální sítě za mimořádně důležité, způsob jak komunikovat s občany a voliči," řekl Jiří Pospíšil (TOP09). Česká republika má nyní v evropském parlamentu 21 křesel. I když se po Brexitu počet europoslanců sníží, pro Česko se nic nezmění.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v Česku příští rok ve dnech 24. a 25. května. Europoslance si zvolíme už počtvrté.

pan, Jaroslav Brousil, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz