Zloděj

Zloději jsou hodně vynalézaví! Na tyto triky si dejte o Vánocích pozor

Zloději jsou hodně vynalézaví! Na tyto triky si dejte o Vánocích pozor
Zdroj: Profimedia

Zahraniční adventní trhy jsou mezi Čechy stále oblíbenější. Za vánoční atmosférou vyjíždějí nejčastěji do Drážďan, Vídně, Bratislavy či Krakova. Jenže velká koncentrace lidí je ideální pro kapsáře. Přečtěte si, jaké jsou jejich obvyklé triky.

Svařené víno, nepřeberné množství pochutin a krásné vánoční dekorace - nejen to láká tisíce Čechů na trhy za hranice republiky. Podle expertů bychom se ale měli mít před prodejci na pozoru. "Některé nabídky mohou být značně předražené, jindy prodejce nevydá účtenku, což může způsobit problémy při pozdější reklamaci. Na zboží z trhů je v Evropě dvouletá záruka, prodejci jsou povinni jasně a srozumitelně uvádět ceny. Ani v jiných zemích nejde odstupovat od smlouvy na zakoupené zboží do 14 dnů bez udání důvodu,“ shrnuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR.

Pokud člověk zjistí před nákupem nějaký nedostatek, měl by ho dobře zvážit. Například u zboží, o kterém prodejce tvrdí, že je ručně vyrobené či domácí, je vhodné zkontrolovat cedulku, kde musí být výrobce uveden, stejně jako datum spotřeby.

Související obsah

Davy lidí lákají také zlodějíčky a kapsáře. Před vzrůstajícím počtem krádeží varuje především policie v Rakousku. Abyste kapsářům situaci zbytečně neulehčili, vždy mějte kabelky a batohy dobře zapnuté. Zároveň si dávejte pozor na tyto situace a triky:

Zakopnutí

Jeden zloděj před vytipovanou obětí zakopne, čímž zaujme její pozornost, druhý mezitím snadno ukradne kabelku nebo batoh.

Tlačenice

V tlačenici u stánku se zloděj zezadu namáčkne na oběť a buď kabelku ukradne nebo z ní vytáhne peněženku.

Trik s mapou

Jeden zloděj se ptá na cestu a ukazuje mapu či mobil. Oběť se mu snaží pomoci, zatímco druhý zloděj jí vezme batoh či peněženku.

Směna peněz

Zloděj požádá o směnu peněz, oběť vyndá peněženku a během chvíle ji nemá.

Polití kečupem

Návštěvníka vánočního trhu někdo zdánlivě náhodně ušpiní kečupem nebo jinou tekutinou a při pokusu o čištění mu zmizí z kapsy či kabelky peněženka.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz