Domácí

Myslivci chtějí chytat vydry a bobry do pastí! Ochránci zuří

Myslivci chtějí chytat vydry a bobry do pastí! Ochránci zuří
Zdroj: ALKA Wildlife

Ochránce přírody pobouřil návrh umístění pastí na odchyt přemnožených zvířat v lesích. Ve "smrtících pastech", jak je ochránci označili, prý zvíře trpí a umírá v bolestech. Past by navíc byla velmi nebezpečná, kdyby do ní omylem stouplo dítě nebo třeba pes. Myslivci se však proti tomu ostře ohradili.

Kvůli přemnožení bobrů a vyder v českých lesích bude nejspíš nutná jejich eliminace. Zvířata prý v naší zemi začala páchat značné škody. "Bobr a vydra jsou v Česku chránění a velice úspěšně se rozmnožují a šíří. Ve skutečnosti tak moc, že působí velké hospodářské škody. Jestli nestanovíme racionální plány péče, bude hůř," tvrdí Českomoravská myslivecká jednota ve svém prohlášení na facebookových stránkách. A upozorňuje, že bude přibývat i střetů zvířat s lidmi.

Jenže návrhy umístění pastí vyvolaly obrovské pohoršení u ochránců přírody. Okamžitě se ozvala společnost ALKA Wildlife, podle které jsou pasti pro zvěř trýznivé. "Jedná se o pasti kruté a nehumánní, v civilizovaných zemích zakázané. Navíc mohou velmi vážně zranit nebo v krajním případě i zabít člověka nebo volně pobíhající psy," uvádí ALKA na svých stránkách. "Co by smrtící past nalíčená na bobra udělala malému dítěti, si pak ani netroufám domyslet," obává se ředitelka organizace ALKA Kateřina Poledníková.

"V případě vyder to jsou tzv. železa, v závislosti na velikosti zvíře rozdrtí či velmi brutálně zraní a zvíře v pasti trpí hodiny či dny," tvrdí ALKA. Pastem, které chtějí myslivci použít, organizace navíc vyčítá, že se do nich mohou chytit i jiné druhy lesní zvěře. Spolek tvrdí, že pasti jsou u nás dokonce zakázané, proti tomu se nyní však ostře vymezili myslivci.

Českomoravská myslivecká jednota podle svého vyjádření chce použít pasti, které zvěři rozhodně dlouhé a bolestivé umírání nepůsobí. Prý se běžně používají ve vyspělých zemích. Myslivci upozorňují, že jim jde především o přírodu. "Mrzí nás hysterie a nenávist, kterou ALKA vyvolala. Přitom nám všem jde o totéž, o dobře fungující přírodu a její ideální soužití s lidmi."

"Návrat vydry a bobra do naší přírody vnímá většina lidí pozitivně a jejich příznivý dopad na naši přírodu je nezpochybnitelný, neměli bychom tedy ustupovat požadavku zájmových skupin, které požadují jejich lov. Mohlo by totiž velmi snadno dojít k jejich opětovnému vyhubení," myslí si Poledníková.

Související obsah

Ve chvíli, kdy se některé druhy zvířat rozmnoží tak moc, že jejich množství začne být nebezpečné, nařizuje stát jejich regulaci právě myslivcům. "Odstřel těchto druhů není v žádném případě jednoduchý, proto se uchylujeme k tomuto druhu řešení. V žádném případě ale pasti zvířatům nepůsobí utrpení," uzavírá Českomoravská myslivecká jednota.

"Je pravděpodobné, že výjimku v odchytu přemnožených zvířat na určitých území ČR povolíme. Je na myslivcích, jaký způsob pro odchyt zvolí, avšak zmíněné pasti jsou stejně v naší republice zakázány," tvrdí Ondřej Charvát, tiskový mluvčí Ministerstva životního prostředí. Ministerstvo by doporučovalo nejlépe odchyt zvěře zaživa.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz