Zajímavosti

Psi po Vánocích končí na ulici. V Německu mají skvělé řešení!

Psi po Vánocích končí na ulici. V Německu mají skvělé řešení!
Zdroj: Profimedia

Pes jako vánoční překvapení není kolikrát úplně nejšťastnější rozhodnutí. Útulky každoročně řeší případy, kdy zvíře po svátcích své nové majitele omrzí a následně končí na ulici. Německé útulky chtějí tomuto jevu zabránit, zakazují adopce zvířat před Vánoci.

Rodina si koupí nebo adoptuje na Vánoce psa, většinou jako dárek pro děti. Jenomže zvíře často už po svátcích své páníčky omrzí. Rodiče zjistí, že ač si děti pejska moc přály, nejsou schopny se o něj zodpovědně starat.

Podobných případů jsou každý rok desítky, a to u nás i v zahraničí. Dospělí po Vánocích začnou chodit do práce, a tak zvíře nemá kdo krmit a venčit. Rodina zjistí, že vlastnit zvíře nejsou jenom radosti, ale také starosti a četné povinnosti. Mazlíček vyžaduje nejenom pravidelný režim, lásku a pozornost, ale také třeba výdaje spojené s lékařskou péčí.

A tak místo toho, aby psa darovali dále nebo pro něj našli nový domov, vyhodí zvíře na ulici. Většinu z nich se podaří umístit do blízkých útulků, část z nich však zůstává na pospas svému osudu.

Výjimkou nejsou ani případy, kdy lidé v panice, že ještě nestihli koupit dárek, koupí na poslední chvíli svým příbuzným zvířátko. Jenže jejich blízcí si mazlíčka nepřejí a po svátcích se jej pokoušejí zbavit.

Související obsah

Problém se opakuje každoročně. Lidé si často neuvědomují, že mít psa nebo jiného mazlíčka, je dlouhodobý závazek. Pokud po něm děti skutečně touží a rodiče jim jsou schopni vysvětlit, co starost o něj obnáší, pak je adopce samozřejmě namístě. Bohužel se často stává, že děti berou zvíře spíše jako hračku než jako živého tvora.

Podle britského webu BBC v Německu už velká část útulků adopce psů před Vánoci vyloženě zakazuje. "Rozhodnutí darovat živého tvora nemůže být spontánní. Do rozhodovacího procesu se musí zapojit celá rodina," upozorňuje Claudia Hämmerlingová z berlínské Asociace pro ochranu zvířat.

"Pokud je člověk nezodpovědný ke zvířatům, nezáleží na tom, jestli jsou Vánoce nebo ne," myslí si pracovníci Městského útulku v Děčíně. "Zvířata předáváme na smlouvy konkrétním osobám, které přijdou do útulku osobně. Musí splnit stanovené podmínky. Osoby si důkladně prověřujeme a vždy vybíráme z několika zájemců. Nemáme povinnost psa vydat každému."

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz