Domácí

Ministr viní z kolapsu kamioňáky, dopravci naopak silničáře a policii

Ministr viní z kolapsu kamioňáky, dopravci naopak silničáře a policii
Zdroj: TN.cz

Problémy na D1 ztrpčují životy řidičům už třetí den. Doprava v opravovaném úseku na Vysočině kolabovala i ve čtvrtek. Ministr obvinil z problémů řidiče kamionů, kteří jsou podle něj neukáznění a dělali si v kolonách pauzy. Sdělil to na tiskové konferenci po setkání s ředitelem dopravní policie Tomášem Lerchem a generálním ředitelem ŘSD Janem Kroupou. Sdružení Česmad už dříve z celé situace naopak obvinilo ŘSD a policii.

Spor o tom, kdo může za kolaps na dálnici D1, který už se třetí den opakuje, nabírá na intenzitě. Už v úterý večer začalo hustě sněžit a doprava v opravovaném úseku na Vysočině se beznadějně zasekla. Řidiči v kolonách stáli i 14 hodin.

Někteří z řidičů kamionů v dlouhých kolonách dělali nařízené pauzy, což ale výrazně komplikovalo práci sypačům, které se kvůli stojícím autům nemohly na dálnici dostat a celou komunikaci prosolit.

Sdružení dopravců Česmad ve čtvrtek dopoledne obvinilo z problémů ŘSD a policisty. "Neschopnost ŘSD již ohrožuje celé hospodářství," stojí hned v úvodu tiskové zprávy. Podle Česmadu i přes zpřesňující předpověď prakticky nikdy nejsme svědky adekvátních opatření. Stejně beznadějně podle sdružení působili správci komunikace a příslušníci policie, kteří na situaci včas nezareagovali.

"Vrcholem arogance je pak sdělení mluvčí ŘSD, že profesionální řidiči měli situaci předvídat a sjet z dálnice. Copak tato organizace ani netuší, že žádné objízdné trasy k D1 pro kamiony neexistují, že za dvacet let se jí dvoutisícový deficit parkovacích míst nepodařilo snížit ani o jedno stání, naopak stále narůstá," stojí v prohlášení.

Po dnešním jednání se vůči prohlášení Česmadu ihned ohradil ministr dopravy Dan Ťok. Podle něj je povinností řidičů, aby uvolnili dálnici, což se v tomto případě nedělo.

Tomáš Lerch zdůraznil, že hlídky musely v kolonách řidiče kamionů budit. To se opakovalo i během dnešního dopoledne. Kromě toho zkomplikovaly situaci technické problémy, u jednoho z řidičů to byly dokonce problémy zdravotní.

Kolaps dálnice D1 řeší také kraj Vysočina, který pošle ministrovi dopravy Danu Ťokovi dopis požadující posunutí svodidel a další úpravy v úseku mezi 90. a 104. kilometrem.

Související obsah

Jan Kroupa uvedl, že v souvislosti s opravovaným úsekem jsou problémy se zhotovitelem, který nedbá pokynů ŘSD. Na uzavřený úsek v současné chvíli není možné pustit veřejnou dopravu.

Podívejte se na reportáž z poledních Televizních novin:

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz