Nemoc

Nakažených spalničkami rychle přibývá! Evropa hlásí mrtvé

Nakažených spalničkami rychle přibývá! Evropa hlásí mrtvé
Zdroj: Profimedia

Počet nakažených spalničkami v posledních letech výrazně roste. Mezi nemocnými dětmi jsou i takové, jejichž rodiče povinné očkování odmítli. Mohou za tím být i konspirační teorie a protivakcinační kampaně.

Mezi letošním lednem a listopadem hlásí Státní zdravotní ústav (SZÚ) celkem 182 onemocnění. Oproti předcházejícím rokům se jedná o značný nárůst. Za celý loňský rok bylo nemocných 142, přičemž v letech 2015 a 2016 se celkem nakazilo jen 16 lidí.


"Jedním z hlavních faktorů, který tuto situaci ovlivňuje, je negativní postoj populace k očkování a zejména k očkování proti spalničkám, který je zásadně ovlivněn antivakcinačními kampaněmi,“ řekla lékařka Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu pro portál hlidacipes.org. Objevují se i různé konspirační weby nebo skupiny na sociálních sítích.

Související obsah


Jen v Praze se do října nakazilo 94 lidí, z toho 31 dětí. "22 dětí proti spalničkám očkováno nebylo, z toho 6 dětí nedosáhlo věku třinácti měsíců potřebného k očkování a u 16 dětí rodiče očkování odložili nebo zcela odmítli. Dalších 7 dětí bylo očkováno na Ukrajině a u dvou dětí z ciziny rodiče o očkování nedohledali potřebné informace," sdělil ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy Jan Jarolímek.


Očkování je přitom povinné od 13. měsíce života dítěte, je to jediná prevence proti tomuto onemocnění. Aby bylo očkování efektivní a chránilo celou populaci, je podle odborníků nutná proočkovanost alespoň 95 procent.

Související obsah


Situace se ale zhoršuje v celé Evropě, některé státy dokonce hlásí úmrtí. Mezi lety 2016 a 2017 takto zemřelo 49 dětí a dospělých. V České republice nezemřel nikdo na spalničky od roku 1980, přičemž například v roce 1971 měla nemoc 20 obětí.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Nemoc

Důležité Události

Píše se na Deník.cz