Domácí

Rychlé šípy slaví 80 let. Google odhalil byt Jaroslava Foglara

Rychlé šípy slaví 80 let. Google odhalil byt Jaroslava Foglara
Zdroj: Profimedia

Právě před 80 lety vyšel první díl kresleného komiksu spisovatele Jaroslava Foglara a kreslíře Jana Fischera Rychlé šípy. Výročí připomněl i světový internetový vyhledávač Google. Na své úvodní obrazovce zobrazuje pětici komiksových hrdinů Mirka Dušína, Jarku Metelku, Červenáčka, Jindru Hojera a Rychlonožku. A v odkazu nabízí virtuální prohlídku bytu Jaroslava Foglara, kde legendární příběhy vznikaly.

Internetový vyhledávač Google dnes u příležitosti výročí přidal na svou domácí stránku odkaz na virtuální prohlídku bytu Jaroslava Foglara.

Byt byl od roku 1999, kdy spisovatel zemřel, kvůli sporům o dědictví dlouhá léta zapečetěn. Až v roce 2015 do něj mohl vstoupit nový vlastník – Skautská nadace Jaroslava Foglara.

Ve dvoupokojovém bytě našli kromě běžného zařízení velké množství písemností v řadě skříní a regálů. Řada z nich odkryla další a další bílá místa Jestřábova života a tvorby. Do bytu nyní můžete nahlédnout i vy:

Rychlé šípy vycházely původně jako jednostránkový komiks na zadní straně časopisu Mladý hlasatel. Foglar stvořil přes nepřízeň nacistického a později komunistického režimu celkem 316 původních příběhů chlapecké party, kterými vtipně a poutavě vedle mladé čtenáře k čestnosti a správnému chování. Zůstalo jedním z mnoha tajemství autora, jestli měly jeho postavy reálný základ v konkrétních osobách, nebo si je úplně vymyslel.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz