Nebezpečný výrobek

Z tohoto nepijte! Skleničky obsahují toxické olovo a kadmium

Z tohoto nepijte! Skleničky obsahují toxické olovo a kadmium
Zdroj: Profimedia

Skleněné odlivky s kadmiem a olovem se objevily na několika místech v České republice. Ministerstvo zdravotnictví označilo výrobek za nebezpečný. Olovo a kadmium jsou toxické kovy, které mohou mít vážný vliv na zdraví člověka.

Inspekce Ministerstva zdravotnictví odhalila na několika místech po celé České republice skleněné odlivky s obsahem toxických kovů. Skleničky se prodávaly v páru s nápisem “Omezuješ jen řidiče, ty jedeš dál“. Výrobek, který ministerstvo označilo ze nebezpečný, se objevil u prodejců v Praze, Frýdlantu nad Ostravicí, Libině a Jevíčku.


“Z okraje pro pití se uvolňuje kadmium a olovo. Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při pití z takovéto odlivky může docházet ke kontaminaci rtů a nápoje těmito toxickými kovy a následně k jejich průniku do organismu člověka,“ popsalo Ministerstvo zdravotnictví.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR


Kadmium má vysokou toxicitu a dokáže se hromadit v lidském těle, hlavně v ledvinách a játrech. Detoxikace je pomalá a hrozí nebezpečí chronických otrav. U dospělých osob se trávicím ústrojím vstřebává až 10 procent přijatého množství olova, u těhotných žen a malých dětí se může vstřebat dokonce až 40 procent.

Související obsah


Olovo prochází placentou, pokud je tedy působení olova vystavená matka, je jí vystavené i její nenarozené dítě. Tento kov může poškodit ledviny, játra, nervový systém, červené krvinky, cévy a svalstvo. Mohou nastat neurologické poruchy a též může dojít k narušení rozpoznávacích funkcí.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz