Jídlo

Vídeň zradila Česko. Dvojí kvalita potravin v EU bude dál bez trestu

Dvojí kvalita potravin v zemích Evropské unie zůstane dál realitou. Novou směrnici, která by rozdílům v jakosti zamezila, shodila ze stolu současná předsedající země Rady Evropské unie, Rakousko. Směrnice o nekalých obchodních praktikách měla zakázat prodej potravin v různých evropských zemích pod stejnou značkou, avšak s výrazně odlišným složením. Firmám by pak hrozily vysoké pokuty.

Pizza, čaj, šunka, jogurt, sladkosti, ale i drogerie. Každý ví, že jinou kvalitu najdeme v Česku a jinou třeba v Německu. Výrobek by měl vypadat stejně a ať ho koupíte v jakékoliv zemi Evropské unie a měl by mít i stejné složení.


Rakousko však tento bod jednoduše vypustilo z připravené Nové dohody pro spotřebitele. Dělení Evropanů na spotřebitele první a druhé kategorie se tak opět nejspíš nebude trestat sankcemi, jak se původně zamýšlelo. Přitom směrnice měla být schválena před volbami do Evropského parlamentu na jaře příštího roku.


“Mám velký problém s rakouským přístupem, je třeba, aby dvojí kvalita potravin byla postihnutelná soudním rozhodnutím, dvojí kvalita potravin je zakázané, nekalé, je to takzvaná nekalá praktika,“ řekl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Související obsah


“My s tím zásadně nesouhlasíme a máme s tím problém, právě proto jsme to na pondělní radě ministrů tento týden zásadně odmítli,“ prohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Rozhořčené je i Slovensko. Nová směrnice o nekalých obchodních praktikách měla zakázat prodej potravin pod stejnou značkou, avšak s výrazně odlišným složením.


Firmě, které to poruší, měla hrozit sankce až do výše čtyř procent jejího ročního obratu, kterého dosáhla v každé z dotčených zemí. “Oni mají předsednictví, které končí tento rok a je to jejich představa. Většina státu samozřejmě je pro to, abychom neměli dvojitou kvalitu potravin. Myslím, že to prosadíme z nějakého delšího horizontu,“ komentoval premiér Andrej Babiš (ANO).


“Myslím, že bychom v tom tlaku měli pokračovat, počkáme si na nějaké komplexnější zdůvodnění rakouské strany,“ sdělil poslanec Radek Holomčík (Piráti). O návrhu se v Bruselu bude přesto dál jednat, vyjádřit se k němu budou moci všechny členské státy.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz