Zajímavosti

Odbourat alkohol mastným jídlem? Je to mýtus, říká lékař

Odbourat alkohol mastným jídlem? Je to mýtus, říká lékař
Zdroj: Profimedia

To, že pití alkoholu pomáhá na trávení těžkých a mastných jídel, je podle lékaře pouze mýtus. Větší množství tvrdého alkoholu může spíše vyvolat akutní žaludeční nevolnost, podráždění žaludku a zvracení. Upozorňuje na to gastroenterolog Peter Minárik.

Pokud se chceme vyhnout nevolnosti, případně nepříjemné bolesti hlavy, je samozřejmě nejlepší alkohol před vánočním či novoročním večírkem nepít vůbec, nebo aspoň s mírou. Pokud se však už k jeho konzumaci chystáme, je dobré následným nevolnostem předejít vhodně zvoleným jídelníčkem a kvalitním pitným režimem.

"Měli bychom se zaměřit na jídla s vyšším obsahem bílkovin. Přednost bychom měli dát masitým pokrmům, sýrům nebo rybám. Vyhnout bychom se měli smaženým jídlům, které zbytečně zatíží žaludek a vyvolají tím pocit nevolnosti," radí lékař pro web tvnoviny.sk. Užitečnými jsou podle něj také ovoce a zelenina, neboť obsahují velké množství vody, kterou tělo při pití alkoholu ztrácí.

Podívejte se na reportáž o rybí polévce, kterou na Štědrý den lidem politici rozdávali na Štědrý den: 

"Velmi důležitý je tedy i pitný režim," pokračuje Minárik. "A nemám na mysli skladbu alkoholických nápojů, ale hlavně pití nealka." Vodu totiž nestačí pít jen před a nebo po večírku, tekutiny je důležité doplňovat také v průběhu zábavy. "Alkohol odvádí z těla vodu a přichází dehydratace. Ta vytváří v hlavě tlak, který se projevuje následnou bolestí. Proto je důležité pít hodně vody už v průběhu popíjení a také druhý den po večírku, abyste tělu vrátily tekutiny, o které vlivem alkoholu přišlo," zdůrazňuje.

A co dělat, pokud už je pozdě a trápí nás nepříjemná kocovina? Podle gastroenterologa pomáhá zásaditá minerální voda, kterou doplníme nejen ztracené tekutiny, ale také chybějící minerály.

Související obsah

Pokud přemýšlíte nad co nejvhodnější skladbou alkoholu, podle Minárika byste se měli vyvarovat přílišné konzumaci tvrdého alkoholu. Ten totiž, i když se to často říká, dobrému trávení rozhodně neprospívá.

"Tvrdý alkohol potlačuje tvorbu trávicích enzymů. V těžších případech může dojít k podráždění žlučníku, případně až k žlučníkové kolice," varuje lékař. Kolika prý hrozí zejména lidem, které trápí žlučníkové kameny.

mj, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz