Zahraničí

Indonésii může zasáhnout dálší tsunami, sopečná aktivita roste

Indonésii může zasáhnout dálší tsunami, sopečná aktivita roste
Zdroj: Profimedia

Indonéská sopka Anak Krakatau je stále aktivní, její činnost se navíc neustále zvyšuje. Úřady kvůli možnému nebezpečí rozšířili bezpečnostní zónu, do které nesmí turisté ani místní, na pět kilometrů v okolí vulkánu. Panují obavy, že by pobřeží mohla opět zasáhnout vlna tsunami. Sobotní katastrofa si vyžádala více než 400 životů.

V Indonésii panuje strach z dalšího možného výbuchu vulkánu Anak Krakatau, podle seismologů je kráter velmi nestabilní, panují obavy z další možné vlny tsunami. Úřady kvůli tomu rozšířili oblast, do které by nikdo neměl vstupovat, na pět kilometrů.

"Sopečná činnost vulkánu Anak Krakatau, který se nachází v údolí Sunda, se stále zvyšuje," informovala meteorologická agentura BMKG s tím, že se zvyšuje stav pohotovosti na třetí úroveň.

Sopka se výrazně ozvala v sobotu, kdy se pod oceánem pravděpodobně sesula část kráteru. To vyvolalo velmi silnou vlnu tsunami, která zasáhla indonéské pobřeží. Při strašlivé katastrofě zemřelo nejméně 429 lidí, záchranáři stále pátrají po desítkách lidí.

Související obsah

Zatím nejsou oficiální informace o obětech či zraněných z řad zahraničních turistů, podle dřívějších informací českého MZV Češi mezi postiženými nejsou.

Na záběry z místa strašlivé katastrofy se můžete podívat zde:

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Píše se na Deník.cz