Domácí

České děti se málo hýbají. Ministerstvo má plán, jak to řešit!

České děti se málo hýbají. Ministerstvo má plán, jak to řešit!
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví si dělá obavy o zdraví dětí - zhruba 80 % z nich má totiž nedostatek pohybu. Snaží se proto vytvořit akční plán, který má přimět děti k tomu, aby se víc hýbaly.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že až 80 % dětí nemá dostatek pohybu - hlavní příčinou je měnící se způsob trávení volného času. Přibývá totiž dětí, které tráví spoustu času u počítače nebo televize, což mimo jiné způsobuje problémy s nadváhou. Tou trpí zhruba jedna čtvrtina dětí ve věku od 10 do 15 let.

Zatímco v roce 2002 trávilo u počítače nebo televize více než dvě hodiny denně pouze 35 % chlapců a 15 % dívek, v roce 2014 to bylo už 75 % chlapců a 65 % dívek. Podle těchto údajů je možné vidět, že množství rapidně roste.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je problematické i to, že děti nejenže nesportují, ale nevykonávají ani standardní aktivity. "Je to otázka například chůze pěšky do školy. Přirozený pohyb u dětí omezuje právě i to, že je rodiče vozí do školy a kroužků," uvedl ministr zdravotnictví.

Nedostatek pohybu nezpůsobuje u dětí pouze nadváhu - je také potenciální hrozbou týkající se rozvoje například diabetu nebo kardiovaskulárních chorob, tj. onemocnění srdce a cév. Přitom by stačilo, aby se děti věnovaly pohybovým aktivitám alespoň 60 minut denně.

Související obsah

 

Ministerstvo zdravotnictví proto pracuje na akčním plánu, na kterém spolupracuje s ministerstvem školství. Zahrnuje několik opatření, díky kterým by se situace měla zlepšit. "Jde zejména o zavedení aktivních přestávek, navýšení počtu hodin pohybu ve školách, zařazování pohybu do předmětů primárně nepohybového charakteru," řekla náměstkyně ministerstva zdravotnictví Alena Štelfová.

Ministerstvo školství dokonce zkusilo zavést projekt, ve kterém školy přidaly hodinu tělocviku týdně navíc. Do pilotního projektu se přihlásilo zatím 300 škol, podle ministerstva však o projekt projevilo zájem dalších tisíc škol.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz