Ohňostroj

Praha chce vyjít vstříc pejskařům. Ohňostroj by mohl být tichý

Letos uvidí Pražané možná naposledy klasický novoroční ohňostroj. Primátor hlavního města přemýšlí o takzvané tiché variantě. Chce tak vyjít vstříc majitelům domácích mazlíčků, kteří si po každém Silvestru hromadně stěžují na velký hluk.

Lidé se na Silvestra baví a psi trpí. Ohňostroj totiž slyší až osmkrát hlasitěji než lidé. Vůbec nejhlučnější Silvestr pak zažívají čtyřnozí mazlíčci v Praze.

Kvůli stížnostem majitelů domácích mazlíčků ale vedení metropole přemýšlí o změně. "My jsme už letos s pořadateli o tom jednali a oni slíbili, že už letos nebude mít extra přidaný zvukový efekt, takže už letos by mohl být o něco tišší," uvedla pražská zastupitelka Hana Třešťíková.

A v příštích letech by klasický ohňostroj dokonce mohla nahradit takzvaná "tichá varianta". Zastupitelé se ale o tom s pořadatelem Novoročního ohňostroje teprve chystají jednat. Majitelé psů by to ovšem kvitovali s povděkem.

Hluk vydávaný takovouto pyrotechnikou je až padesátinásobně nižší a dá se srovnat s hlukem nastartovaného auta. Zda se ale tato varianta dá reálně použít ve velkém jako náhražka klasického ohňostroje pro desetitisíce lidí, není jasné.

O podobném opatření v dalších městech zatím buď neuvažují, nebo začnou až ve chvíli, kdy se to v Praze osvědčí.

Související obsah

"Ty stížnosti na novoroční ohňostroj neregistrujeme, ale pokud se ukáže, že to je sexy a trendy, tak i Jihlava o tom bude po vzoru hlavního města uvažovat," uvedl jihlavský radní Jaromír Kalina z KDU-ČSL.

Problémům úplně předešli v Brně. Podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka totiž moravská metropole letos, stejně jako před rokem, ohňostroj na Silvestra ani na Nový rok nepořádá. Za ten Novoroční Praha letos zaplatí 1,7 milionu korun.

vbo, Bára Divišová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz