Zahraničí

Alžběta II. udělí více než tisíc vyznamenání. Tyto lidi ocení

Britská královna Alžběta II. předá na Nový rok více než tisícovce lidí vyznamenání za zásluhy. Podle zveřejněného seznamu ocení záchranáře nebo sportovce, a do rytířského stavu povýší také známou modelku.

Módní ikona Twiggy, komik a člen skupiny Monthy Python Michael Palin nebo autor fantasy trilogie Philip Pullman - to jsou tři z celkem 1148 lidí, kteří 1. ledna převezmou z rukou britské královny Alžběty II. vyznamenání nebo šlechtické tituly. Dostanou je osobnosti z Velké Británie i ze zahraničí.

"Jediné, co mě mrzí, je, že tu nemůže být moje máma s tátou. Byli by na mě moc pyšní," vyjádřila se k ocenění modelka Twiggy.

Mezi vyznamenanými jsou i záchranáři - například čtyři potápěči, kteří v létě vyprostili mladé thajské fotbalisty ze zatopené jeskyně. Dvěma z nich královna udělí druhé nejvyšší civilní vyznamenání.

Na seznamu nechybí ani 43 lidí, kteří se podíleli na záchranných pracích po útocích na koncertu zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru nebo na mostě London Bridge. Spekulovalo se i o oceněních v souvislosti se zásahy při požáru londýnské obytné budovy Grenfell Tower. Na žádost úřadů k tomu ale nedojde. Vyšetřování chtějí nejprve oficiálně uzavřít.

 

V minulosti jeden z pěti titulů Řádu britského impéria získal například zpěvák Elton John. Jedenasedmdesátiletý umělec dostal ocenění komtura v roce 1996, o dva roky později se z něj stal sir, čímž se zařadil například po bok zpěváka legendárních Beatles Paula McCartneyho.

Titulem od Alžběty II. se pyšní i řada Čechů. V roce 2015 si ho převzal například Petr Torák. Řád britského impériie získal za svou práci u britské policie.
 

Háta Sassmannová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz